CZŠ sv. Ludmily Hradec n. Moravicí, pob. Opava

Koordinátor
Blanka Závorková, Marie Šoltisová
Vedení školy
Ing. Tomáš Honěk
Webové stránky
Certifikát
Certifikát Světová škola platný od roku 2021 do roku 2023.

Církevní základní škola svaté Ludmily v Hradci nad Moravicí

(pobočka Opava)

Snažíme se být školou přívětivou, aby se zde všichni cítili dobře a rádi se vraceli. Ve škole vládne mezi pedagogy i žáky přátelská, upřímná a otevřená atmosféra. Pohoda a veselí jsou základem rodinného klimatu. Jsme školou katolickou a vše, co konáme je prodchnuto vírou. Stavíme na křesťanských tradicích, a proto nám nemohou a ani nejsou lhostejná témata, která se nás zdánlivě netýkají. Dětem se snažíme přiblížit globální témata různým způsobem. Dlouhodobě spolupracujeme s organizacemi, které pomáhají potřebným. Účastníme se například projektu Adopce na dálku, podporujeme projekt Adopce na blízko, pomáháme a spolupracujeme organizacemi SADBA, Likvidace Lepry a podobně. Na pobočce školy pracuje 6 akčních  pedagogů, a není tedy problém uspořádat nejrůznější akce či projekty (namátkou např. práce s knihou „Největší přání“ – problematika globalizace, odpovědná spotřeba, „Bez palmáče“ – problematika používání palmového oleje, „Dnes jím jako Ind, Angolan“ – seznámení dětí s životem v jiných částech světa). Líbí se nám filozofie projektu SVĚTOVÁ ŠKOLA a rádi bychom se nechali inspirovat také zde.

CZŠ sv. Ludmily se ve školním roce 2021/2022 přihlásila do Ceny inspirace Světové školy a byla touto cenou také slavnostně oceněna. Podívejte se na školní video, se kterým se žáci do Ceny inspirace přihlásili a přečtěte si Příběh k ceně inspirace školy v naší Galerii projektů.

Školní rok 2021/2022

Moře, záleží nám na Tobě!

Cílem bylo dětem i veřejnosti přiblížit, že ač je moře daleko, je pro nás velice důležité, naučit děti, jak moře chránit a pomáhat mu, hospodařit lépe s odpadovým materiálem a nenakupovat nový. Žáci uspořádali naučnou výstavu svých výtvarných a literárních prací na téma moře pro děti a jejich rodiče v městské knihovně Petra Bezruče v Opavě. Pro účastníky výstavy připravili vědomostní soutěž Moře, záleží nám na tobě. Výstavu je také možné i s připravenou soutěží zapůjčit dalším školám.

Rodiče i žáci uháčkovali mořská zvířátka pro školní aukci a výtěžek z prodeje podpořil organizaci Mořské želvy a uprchlíky z Ukrajiny.

Během celého roku žáci vymýšleli nejrůznější využití pro recyklovaný materiál, z nichž poté vytvořili katalog nápadů na výrobky z odpadového materiálu, který bude sloužit jako inspirace pro ostatní. Katalog byl slavnostně pokřtěn na zahradní slavnosti pro žáky i veřejnost.

A jak akci hodnotí žáci?

K. S. – „Nejvíce mě zaujalo, že jsme recyklovali a pokaždé jsme vyráběli něco jiného a zajímavého. Nebylo to pořád stejné.“

K. S. – „Naučila jsem se toho hodně o různých živočiších a o moři.“

školní rok 2020/2021

ZÁZRAK VODA

Toto téma si vybrali žáci opavské pobočky Církevní základní školy svaté Ludmily při podzimní distanční výuce. V projektu společně s dětmi pronikáme do tajemství Vody, seznamujeme se s její důležitostí a snažíme se dětem předat, zda je vody a zvláště té pitné na Zemi dostatek, jak se o ni starat, jak s ní dobře hospodařit. Rádi bychom do konce školního roku připravili nejen pro děti naší školy, ale také pro veřejnost Zahradní slavnost, na které bychom i ostatním přiblížili interaktivně toto téma, z dobročinného jarmarku věnovali vybranou finanční částku na „vodní“ projekty v rozvojových zemích: https://www.skutecnydarek.cz/, nakoupili perlátory pro školu, a hlavně bychom při této příležitosti otevřeli novou geocachingovou stezku s názvem Zázrak voda, která by široké veřejnosti zábavnou formou téma vody přibližovala. Cesta by měla vést kolem řeky Velká z Opavy Jaktaře k rybníku do Stěbořic. Myslíme si, že tato forma bude schůdná i v případě nepříznivé epidemiologické situace a může se stát zpříjemněním volných chvil.