ZŠ Chrast – Chutně z luštěnin aneb oblíbená jídla z neoblíbených luštěnin

20/9/2021

Základní škola Chrast: Chutně z luštěnin aneb oblíbená jídla z neoblíbených luštěnin

Náš záměr mířil na jeden z cílů udržitelného rozvoje na cíl č. 12 – odpovědná výroba a spotřeba.  Se skupinou žáků školního parlamentu a Ekorady jsme se věnovali podcíli 12–3, kde naším zájmem bylo snížit plýtvání potravinami obědů ve školní jídelně a tím snížit ztráty potravin. Jednalo se o plýtvání veškerým jídlem, ale především jídel luštěninových. V našem projektu jsme naplňovali i podcíl na 12 – 8 tak, aby žáci školy, ale i veřejnost měli relevantní informace a povědomí o udržitelném rozvoji a životním stylu v souladu s přírodou. Globální souvislost snížit globální plýtvání potravinami na spotřebitelské úrovni a snížit ztráty potravin v celém výrobním a zásobovacím procesu, včetně školního stravování. Plýtvání jídlem je celosvětový problém. Při nahlédnutí k okénku ve školní jídelně, kam žáci vrací použité nádobí a zbytky jídla, si každý z nás dokázal představit, jak velký problém jídelní odpad představuje. Ne každý žák si problém plýtvání jídlem uvědomuje. Vedoucí školní jídelny postupně zařazuje a stále se snaží do jídelníčku „propašovat“ pravidelně v menším množství luštěniny např. v salátech, nebo do polévek. Žáci si na nové chutě zvykají, což dokazuje oblíbenost zeleninových salátů obsahujících zejména a cizrnu. V naší lokalitě jsme vyhlásili Výzvu na zaslání receptu – chutně z luštěnin. To, že se nám recepty sešly a budeme moci sestavit minikuchařku, je pro nás úspěch.

Světové škole blahopřeje Mgr. Jaroslav Fidrmuc.