VODA V PRAMÍNKU – ZŠ a MŠ Pramínek, Brno

7/1/2019

Se začátkem podzimu jsme se u nás v naší škole ZŠ a MŠ Pramínek Brno rozhodli usilovat o titul Světová škola. Nejen protože nás baví a zajímají globálně rozvojová témata, nejsme lhostejní a rádi pomáháme, ale také myslíme, že jednoduše máme na to být „světoví“. A kdo že se skrývá za takovýmito ambicemi? Malá Bystrcká škola kousek od Brněnské přehrady s příznačným názvem Pramínek. Najdete u nás velkou zahradu, na zahradě několik jezírek, teepee a všude kolem vždy spoustu dětí pobíhajících sem a tam.

Jako téma provázející nás projektem pro Světovou školu jsme si symbolicky zvolili VODU V KRAJINĚ a to ať už u nás na zahradě, v nedaleké přehradě, řece Svratce protékající za naší brankou, nebo jinde ve světě. Děti napříč mateřskou školkou a školou se společně začaly více zajímat o problémy, které nás ohledně vody trápí a s jejichž řešením bychom mohli nějakým způsobem pomoci. Ve škole zároveň nově vznikla projektová (ná)stěn(k)a, která jednotlivé nápady popisuje.

Nejmladší děti zaujal koloběh vody v přírodě, ke kterému v rámci center aktivit Vědy a objevy vyzkoušely spoustu pokusů. Prvňáci se zajímali o ohrožené vodní živočichy, kteří žijí v našich vodách a společně se bavili o jejich ochraně.

Třeťáci jsou Brňáci tělem i duší a tak se chtěli dozvědět více informací o naší řece Svratce. Psala se vyznání, společně se vytvořila příručka, jak se o naši řeku starat.

Globálně se na problematiku vody zaměřili páťáci, kteří vyhledávali nejrůznější informace o stavu vody ve světě, z čehož vznikla interaktivní mapa, se spoustou zajímavých otázek. Čtvrťáci doplnili celou nástěnku o naučné piktogramy symbolizující zacházení a péči o vodu. 

Na našem začínajícím druhém stupni děti zjišťovaly, jak s vodou hospodaříme ve škole a jak bychom se šetrně měli chovat. V rámci chemie se detailně podívali na Brněnskou přehradu, čistotou vody a její celkový stav. Vzhledem k tomu, že děti byly prací nadšené, chystají se své znalosti předat menším dětem na 1. stupni formou přednášek v jednotlivých třídách.

Osobně si myslíme, že náš vodní průzkum byl velice podnětný a máme spoustu nápadů jak s ním pracovat dál. V rámci školního parlamentu vznikla akční skupina Světové školy, která plánuje Den Země pro vodu a spoustu dalších aktivit, na které se mohou děti, rodiče ale i přátelé školy těšit. Doufáme, že se nám vydaří naplánovaný úklid chráněné krajinné oblasti kolem přehrady, vylepšení hospodaření s dešťovou vodou na školní zahradě a trocha vodovodního vzdělání 🙂

Společně věříme, že budeme v rámci projektových aktivit úspěšní a podaří se nám získat opravdický titul Světová škola. Držte nám palce!

Tým ZŠ a MŠ Pramínek, o.p.s. Brno 

Galegie: