Úvodní setkání nově zapojených škol

30/10/2019

Úvodní setkání nově zapojených škol

V pátek 11. října 2019 jsme v pražském Toulcově dvoře společně zahájili letošní 10. ročník projektu Světová škola, do kterého se přihlásilo 15 mateřských, základních a středních škol.

Letos poprvé bylo setkání dvoudenní a stalo se součástí akreditované 36hodinového kurzu Světová akademie I. určeného školním koordinátorům Světové školy.  26 účastníků jsme provedli dílnami, kde se seznámili s konceptem globálního rozvojového vzdělávání, principy projektového vyučování a dozvěděli se, jak bude probíhat celý projektový rok. Dopřáli jsme si ochutnávku lekce na vybrané globální téma a věnovali se praktickému plánování aktivit v rámci projektu.

Na setkání dorazila také jedna ze školních koordinátorek Světové školy Andrea Tláskalová, která učí a vede školní tým na Základní škole J. V. Sládka ve Zbirohu. Mluvila o svých zkušenostech, které sbírá od roku 2014, kdy se Světovkou začali. O jejich aktivitách se můžete více dočíst i na našem webu ZDE a jejich příběh je popsán také ZDE.

A co očekávají školy, že se v projektu naučí?

  • Ráda bych, aby učitelé na naší škole získali vhled do problematiky GVR (obsah). Aby témata GVR byla přirozenou součástí ŠVP – v rámci mezipředmětových vazeb. Očekávám především informace vycházející z praxe a sdílení zkušeností.
  • Chtěla bych se zlepšit v motivaci žáků ke globálním problémům, vlastně i v probouzení zájmu žáků o problémy okolí.
  • Podpora v přesvědčení o nutnosti výuky GRV, dostupnost materiálů použitelných ve výuce, sdílení zkušeností s ostatními v rámci realizace výuky GRV.
  • Další možnosti, jak vzdělávat žáky o GRV. Podpořit žáky v uvažování a komunikaci o GRV. Nabídnout žákům možnosti sebevzdělávání.

Ze zpětné vazby k setkání vybíráme:

  • První den programu jsem si myslela, že teorie je zbytečná. Nyní, s odstupem několika dní, musím říct, že jsem se mýlila. Vše mělo smysl.
  • Úvodní setkání bylo fajn, ohledně toho, že nám to dalo lehký nádech toho, co se od nás čeká. Bylo spíše zaměřené na druhý stupeň základní školy a střední. V určitých částech bylo velmi užitečné. Nicméně člověku, který o tom nemá tušení, co to vše je, než přijde na toto setkání, to dá opravdu jen nádech. Ale i tak jsem za tuto zkušenost vděčná a ráda se budu vzdělávat dále buďto sama nebo s pomocí.

Těšíme se na další vydařený ročník 

Za tým Světové školy

Kateřina Sobotková, Varianty, Člověk v tísni

Kristýna Hejzlarová, ADRA

Ondřej Klímek, ARPOK