Blíží se Summit Světových škol 2025. Přihlaste se!

12/6/2025

Zveme vás na letošní Summit Světových škol, který proběhne 12. června 2025. Tématem letošního ročníku je Tady žijeme! Mésta a obce zítřka. Akce probíhá pod záštitou MŠMT ČR, MZV ČR. Co přesně na vás čeká?

Jedním z cílů udržitelného rozvoje OSN je vytvořit inkluzivní, bezpečná, odolná a udržitelná města a obce. Naše dnešní sídla jsou složitý, vzájemně propojený a ovlivňující se systém, tvořený nejen ulicemi a domy, soukromým a veřejným prostorem, zelenou, modrou a šedou infrastrukturou, ale i vztahy mezi lidmi a skupinami lidí, jejich potřebami a preferencemi. Cíle OSN hovoří o takových výzvách, jako je přístup k odpovídajícímu bydlení, environmentálně a ekonomicky udržitelná doprava, lepší kvalita ovzduší, rozumné nakládání s odpady, zmírňování a adaptace na změnu klimatu či odolnost vůči katastrofám. Naše sídla by měla myslet na potřeby všech svých obyvatel, včetně žen a dětí, starších osob a osob se zdravotním postižením. Měla by také umožnit svým obyvatelům, aby se podíleli na plánování a rozvoji obcí, ve kterých žijí. 

Ve větších obcích a městech dnes v ČR žije přibližně dvě třetiny populace. Ve světovém měřítku je situace podobná. Přesun lidí do měst pokračuje rychlým tempem i v místech, kde lidé dosud žili tradičně mimo velká sídla. Letošní Summit Světových škol bude hledat odpovědi na otázky, které se týkají většiny z nás. Jak obce či města, ve kterých žijeme, ovlivňují kvalitu našich životů? A jak naopak my můžeme ovlivnit místo, ve kterém žijeme? Jsou naše obce a města taková, že se v nich žije dobře všem? A jsou připravena na změny, které nás čekají, například na změny klimatu? 

PROGRAM:

9:00-10:00 Registrace a občerstvení

10:00-10:15 Úvod a přivítání (Tomáš Habart)

10:20-11:00 Obce a města příjemná pro život – pohled urbanisty (Peter Bednár)

11:00-11:20 Férová města (Lucia Ďurčová)

11:20-11:40 Adaptace našich sídel na klimatické změny (Anna Vinklárková)

11:40-12:00 Přestávka

12:00-12:45 Slavnostní certifikace nových Světových škol

12:45-13:30 Přestávka a občerstvení

13:30-15:00 Dílny a živé knihovny

  • dílna: Participativní plánování
  • dílna: Žijeme městem
  • živé knihovny: Zažít město jinak, Praha – město pro život 

Letošní Summit nabídne dvě formy setkání se našimi hosty. Dílny (délka 90 minut) nabídnou možnost vyzkoušet aktivity související se zkoumáním míst, kde žijeme. Živé knihovny (cca 40 minut) umožní účastníkům setkat se a popovídat si s inspirativními lidmi, kteří se úspěšně snaží ovlivnit obce a města – v jednom případě formou dlouhodobé kampaně, v druhém pořádáním dnešně velmi populárních sousedských slavností. Každá knihovna se bude realizovat dvakrát, takže zájemci budou mít možnost zúčastnit se obou. 

Summitem vás bude opět provázet Jana Peroutková, moderátorka ČT.

PŘIHLÁŠKA:
Chcete se Summitu zúčastnit? Vyplňte přihláškový formulář ZDE.
Přihlášky vyplňujte do 3. 6. 2024.

Účastnit se můžete prezenčně v Centru současného umění DOX, nebo se můžete připojit ke sledování živého záznamu, ať už jednotlivě nebo s celou třídou. V obou případech je potřeba vyplnit přihlášku. Před akcí vám pošleme link na stream. Těšíme se na Vás!

Kontaktní osoba: Zuzana Daubnerová, zuzana.daubnerova@clovekvtisni.cz, +420 731 551 348.

Anotace dílen a živých knihoven:

Participativní mapování – Jiří Pánek, Katedra rozvojových a environmentálních studií, Univerzita Palackého, Olomouc 

Dílna se zaměří na možnosti využití participativního mapování v plánování veřejného prostoru. Vyzkoušíme si technicky nenáročné metody mapování, které lze využít prakticky v jakémkoli kontextu, například při mapování bezpečné cesty do školy, nepříjemných zákoutí v okolí školy nebo oblastí, kde se hromadí odpad. Tyto metody jsou vhodné pro všechny věkové skupiny. Ukážeme také digitální přístupy vhodné například pro starší žáky či velké skupiny respondentů. Součástí workshopu budou i ukázky již realizovaných projektů, které mohou sloužit jako inspirace. Dílna bude vedena Jiřím Pánkem, geografem působícím na Katedře rozvojových a environmentálních studií, Univerzita Palackého v Olomouci. 

Žijeme městem – Petra Skalická a Milan Caha, Člověk v tísni

Co tvoří obec, ve které žijeme? Nejsou to jen domy, ulice, továrny, obchody, školy či úřady. Je toho mnohem víc. Co potřebujeme k tomu, aby se nám v naší obci žilo dobře? A potřebujeme všichni to stejné? Jak zajistit, aby bylo místo, kde žijeme, fér a pro všechny? Na tyto a další otázky budeme společně hledat odpovědi v této dílně. Vychází ze stejnojmenného online kurzu, který ve spolupráci s řadou odborníků připravila organizace Člověk v tísni. Účastníci si během programu vyzkoušejí některé aktivity kurzu i kratší cvičení z doprovodné metodiky. A aby nedošlo k mýlce – ačkoliv kurz nese název Žijeme městem, většina témat se týká jak velkých měst, tak i malých obcí. 

Zažít město jinak – Anna Kociánová, AutoMat 

Akce Zažít město jinak od roku 2006 sbližuje sousedy a oživuje veřejný prostor měst. Ukazuje, co se stane s ulicí, když patří jen lidem a jejich fantazii. Zaparkovaná auta nahradí koncerty, divadla, dílny, hry pro děti nebo ochutnávky receptů místních obyvatel. O vzniku, radostech i výzvách této akce vás více poví živá knihovna. Anna Kociánová, vedoucí komunikace a PR spolku AutoMat, vám umožní nahlédnout do zákulisí.

Praha – město pro život – Anna Vinklárková, Arnika 

Kampaň Praha – město pro život je již téměř 20 let jednou z klíčových aktivit ekologické organizace Arnika. V živé knihovně zjistíte, jak taková dlouhodobá a náročná kampaň vznikala, jak se vyvíjela, s čím se potýkala a co se podařilo prosadit pro udržitelný rozvoj hlavního města. Témata zahrnují podporu lokálních iniciativ, bydlení mládeže, biodiverzitu ve městě či fungování watchdogu pražského územního plánu a největší stavební kauzy. Hostkou živé knihovny bude Ing. arch. Anna Vinklárková z Arniky. 

Medailonky hostů: 

Ing. arch. Peter Bednár

Působí jako architekt a urbanista v kanceláři Jakub Cigler. Zabývá se plánováním a veřejným prostorem při navrhování administrativních komplexů, multifunkčních souborů, bydlení, rozvojem brownfieldů, městskou dopravou, zelení a modrozelenou infrastrukturou. Působil dvanáct let v USA, Nizozemí, Číně a Itálii. Zabývá se výzkumem a návrhy nápravných opatření v oblasti sociálního bydlení a praktických zásahů pro zlepšení ekonomického, ekologického a prostorového využití lidského prostředí. Podílí se na činnosti expertní projektové skupiny Naše kultivovaná města. Jeho práce získaly přes 30 ocenění a v roce 2011 se jeden z jeho projektů dostal na poštovní známku v USA.

Ing. arch. Lucia Ďurčová

Je architektkou zaměřenou na tvorbu prostorů, které zohledňují potřeby všech obyvatel. Během působení v Participační kanceláři hlavního města Bratislavy se věnovala vytváření příležitostí pro aktivní zapojení veřejnosti do utváření městského prostředí. Podílela se na vývoji několika urbanistických studií a participativních projektů. Spolupracovala s časopisem Women in Public Space, kde zpracovávala rozhovory s odborníky na veřejný prostor a společenská témata. Ve své praxi prosazuje principy inkluzivního plánování se zvláštním důrazem na potřeby nejzranitelnějších skupin – dětí a seniorů. Věří, že kvalita města se nejpřesněji odráží ve způsobu, jakým se stará o své nejzranitelnější obyvatele. 

Ing. arch. Anna Vinklárková

Vystudovala architekturu se specializací na územní plánování na Fakultě architektury ČVUT. Po praxi v několika ateliérech ji zájem o veřejnou účast v procesech přivedl do Arniky, kde působí od podzimu 2020. Zaměřuje se na klíčové otázky rozvoje Prahy – informování a zapojování veřejnosti, Metropolitní plán, budoucnost velkých brownfieldů či problematické rozhodování úřadů. Kromě Prahy se věnuje problematice stavebního zákona a možnostem implementace strategií týkajících se adaptace na klimatickou změnu. Podílí se také na aplikovaném výzkumu participativního bydlení v ČR.

Doc. Mgr. Jiří Pánek, Ph.D.

Je geograf působící na Katedře rozvojových a environmentálních studií Univerzity Palackého v Olomouci. Jeho hlavním výzkumným tématem je participativní mapování a zapojení občanů do tvorby veřejného prostoru. Pro své aktivity využívá nástroj PocitoveMapy.cz, který již více než deset let vyvíjí a nasazuje v obcích Česka i v zahraničí. Mimo akademickou půdu spolupracuje s Národní sítí Zdravých měst ČR a Českou rozvojovou agenturou.

Anna Kociánová

Vystudovala žurnalistiku a mediální studia. Dlouhodobě se věnuje překladům a režii dabingu. Po škole začala pracovat ve firmě, kde tvořila propagační videa. Po rodičovské dovolené začala působit jako koordinátorka PR. Píše newslettery, spravuje sociální sítě a domlouvá partnerství. Hlavně se věnuje akcím Do práce na kole a Zažít město jinak.

Summit Světových škol je finančně podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.