ZŠ a MŠ Olomouc, Dvorského 33

Koordinátor
Bc. Filip Mahdal
Vedení školy
Mgr. Jan Kolisko
Webové stránky
Certifikát
Certifikát Světová škola platný od roku 2020 do roku 2022. Certifikát Světová škola prodloužen do roku 2027.

Naše škola ZŠ a MŠ Dvorského, Olomouc – Svatý Kopeček se nachází na místě, které má velmi silný Genius loci.
Místo nad Olomoucí s Bazilikou Navštívení Panny Marie, zoologickou zahradou a
lesy kolem dokola. Máme aktivní tým pedagogů a otevřené děti.
Globální témata vnímáme jako nezbytnou součást výuky. Letos jsme se kromě jiného zapojili do Týdne globálního vzdělávání, budeme testovat výukové lekce k Udržitelné spotřebě a věříme, že vstup do Světové školy bude další smysluplný podnět pro začleňování témat do výuky.
Světovou školu bereme jako výzvu a cestu. Jsme přesvědčeni, že případný titul by pro nás byl oceněním a pozitivní zpětnou vazbou, že jsme nakročili správným
směrem. Naším cílem především je udělat něco skutečně smysluplného.

Školní rok 2024/2025

Doprava na Svatém Kopečku

Cílem projektu bylo seznámit žáky a jejich rodiče s problematikou veřejné dopravy. Žáci zaznamenávali počet aut a počet dopravních prostředků veřejné dopravy. Z výsledků jsme přepočítali množství CO2 vypouštěné, pokud cestujeme autem sami a kolik by se ušetřilo vypouštěného CO2 při cestování hromadnou dopravou. Z výsledků byly zhotovené postery, které visely během třídních schůzek na nástěnkách školy.

Jak akci hodnotíte?

  • „Program mi otevřel oči – myslela jsem si, že jeden člověk toho moc nezmění, ale když třeba deset lidí začne chodit pěšky nebo jezdit na kole, je to fakt znát. Chci teď víc chodit pěšky, aspoň když je hezky.“
  • „Zajímalo mě, jak se CO₂ počítá. Dělali jsme takový pokus s aplikací, kde jsme zadávali, jak jezdíme do školy. Když jsem viděl, že jízda autem vyprodukuje až pětkrát víc CO₂ než tramvaj, docela mě to šokovalo.“
  • „Nejvíc mě překvapilo, kolik CO₂ se vypustí, když jede člověk sám autem. Nikdy jsem si neuvědomila, že když jedeme autobusem nebo vlakem, je to mnohem šetrnější k přírodě. Teď chci přesvědčit rodiče, abychom častěji jezdili MHD.“
  • „Velmi oceňuji, že program nebyl jen o faktech, ale vedl žáky k samostatnému uvažování a rozhodování. Diskuse o tom, jak se mohou sami podílet na snižování emisí, byly opravdu podnětné. Žáci si odnesli nejen informace, ale i motivaci něco změnit – a to je pro mě jako pedagoga nejcennější.“

Co Vám realizace projektu Světová škola přináší?

  • „Přijde mi super, že máme možnost diskutovat o tom, co se děje ve světě – nejen o válkách, ale třeba i o přístupu ke vzdělání v jiných zemích. S kamarádkou jsme udělaly plakát o tom, jak je těžké být dívkou ve školách v Afghánistánu.“
  • „Díky Světové škole jsme začali ve třídě mluvit o věcech, které se dějí i mimo Českou republiku – třeba o tom, jak klimatické změny ovlivňují země, které za to skoro ani nemůžou. Donutilo mě to přemýšlet o tom, co my sami můžeme změnit.“
  • „Díky projektu jsme se poprvé ve škole bavili o tom, co je rasismus nebo jak fungují předsudky. Líbilo se mi, že jsme si mohli navrhnout vlastní akci a pak ji opravdu zrealizovat. Bylo to něco úplně jiného než běžná výuka.“

Školní rok 2023/2024

ZŠ a MŠ Olomouc, Dvorského 33 se věnovala tématu životního prostředí z pohledu spotřebitelského chování, aneb jak zachovat a zlepšit kvalitu současného života a prostředí na všech místech naší planety s ohledem na lidi a ekosystémy.  Cílem bylo přehodnotit spotřebitelské návyky, snížit spotřebu jednorázového obalového materiálu, efektivitě šetřit naši planetu a pokusit se vyrobit si vlastní zero waste ubrousky se včelím voskem. Dále také předávat své zkušenosti ostatním spolužákům, pedagogům i rodinným příslušníkům. Snahou bylo i zacílit na rodiče žáků, změnit jejich zažité zvyky a stereotypy. Akce proběhla ve spolupráci s Centrem ekologických aktivit Sluňákov.

A jak akci hodnotí žáci?

  • „Bylo to zábavné, bylo dobrý, jak jsme to prezentovali i ostatním žákům, mě to moc bavilo. Je fajn, že to ty děti pořád používají, vidím to u nich i v družině, mají v tom pořád zabalenou svačinku.“
  • „Dozvěděl jsem se, jak můžu šetřit naši planetu.“
  • „Těším se, až mi maminka do ubrousku zabalí nějakou dobrou svačinku.

Školní rok 2021/2022

Výstava „Na plotě“

Cílem akce byla témata životní prostředí, zdraví obyvatel a kvalitní život, klimatické změny a mír a řešení konfliktů. Žáci se dozvěděli informace, zhlédli videa na webu a zajímali se o danou problematiku, se kterou poté seznámili spolužáky. Menší žáci se zapojili zejména výtvarně a rozvíjeli svoji fantazii, zamysleli se nad daným tématem, s učitelem si o tématu povídali. Z výtvarných výtvorů žáků byla vytvořena výstava ve venkovních prostorách školy, aby s tématy a zapojením žáků byla seznámena i širší veřejnost.

Školní rok 2020/2021

Knihovnička na zastávce

Projekt se zaměřil na téma kvalitní vzdělávání a udržitelná města a obce. V rámci uzavření školy v důsledku pandemie se žákovský tým rozhodl vyrobit, instalovat a udržovat knihovničku na zastávce MHD. Žáci sami vyrobili knihovničku, vytvořili informační plakátů s pravidly využívání knihovničky a získání starších, ale kvalitních knih pro veřejnost. Vzhledem k velkému pohybu osob na zastávce Svatý Kopeček Bazilika má knihovnička velký ohlas a o knihy je zájem.

A jak akci hodnotí žáci?

Z. Č. (8. třída) – „Výroba knihovničky mě moc bavila, doufám, že přispěje k osvětě mezi lidmi.“

L. B. (7.třída) – „Vytváření plakátu bylo mě v době Covidu zábavou, škoda že někteří lidé nedodržují pravidla uvedená na plakátku.“

M. N. (8. třída) – „Výroba knihovničky mě přesvědčila, že jsme my žáci schopni udělat pro ostatní něco samostatně, mám radost, že lidé knihovničku využívají.“

Školní rok 2019/2020

Sbírka zimního oblečení pro Domov Svaté Anežky

Žáci ZŠ a MŠ Olomouc, Dvorského se letos věnovali tématům chudoby, udržitelné výroby a spotřeby. Žáci si nejprve pomocí otázek, které si sami nastavili, zmapovali povědomí o problematice nejen mezi sebou, ale i mezi svými rodiči. Ukázalo se, že daná témata jsou zajímavá a motivující pro obě oslovené skupiny. Žáci se tedy rozhodli ve spolupráci s charitní organizací Domov Svaté Anežky naplánovat sbírku zimního oblečení. Pod vedením paní učitelky nejprve vytvořili propagační plakáty, které následně rozmístili po škole a propagovali akci mezi svými spolužáky. Později plakát sbírky umístili i do veřejné vývěsky školy na místním hlavním náměstí. Do sbírky konané na začátku října se aktivně zapojili žáci, někteří pedagogové školy, a dokonce i několik jednotlivců mimo školu. Celkem se podařilo nasbírat 10 plných tašek a 2 pytle zimního oblečení v použitelném stavu. Toto zimní oblečení bylo předáno vedení domova s ujištěním, že nic nepřijde nazmar – pokud by některé věci nebyly vhodné pro obyvatele domova, tak vedení domova pošle věci do centra Charity v Olomouci. U žáků měla daná akce veliký ohlas a ti již hned po akci přemýšleli nad další podporou Domova.