Základní škola Ostrava-Hrabová

Mgr. Lenka Kudlejová
Mgr. Radek Pollo
Certifikát Světová škola platný od roku 2022 do roku 2024.

Ačkoli se naše škola nachází v městském obvodu Ostravy, má Hrabová spíše vesnický ráz. Proto i charakter naší školy je více rodinný, pro všechny poskytuje bezpečné prostředí a umožňuje hlubší propojení školy s komunitou obce, což vyplývá z našeho motta: „Škola – místo k životu.“ S globálními tématy pracujeme nejen v rámci obsahu vyučovacích předmětů, ale také v průřezových tématech, projektech a akcích. Tyto jsou zaměřeny jednak environmentálně- sponzorování pandy červené v ZOO Ostrava, udržitelný způsob cestování – Pěšky do školy, třídění odpadu, apod. Nevyhýbáme se však ani sociálním tématům: mezigenerační vztahy- celoroční projekt zaměřený na společné akce pro prarodiče žáků, charitativní sbírky. Prostřednictvím projektu Edison jsme umožnili našim žákům seznámit se s životem v rozmanitých částech světa. V oblasti lidských práv využíváme lekce vzdělávacího programu Jeden svět na školách a Příběhy bezpráví.

Naše škola se uchází o titul Světová škola proto, že účast v tomto projektu vnímáme jako možnost k prohloubení, rozšíření a zviditelnění aktivit naší školy v oblasti globálního rozvojového vzdělávání. Zejména chceme umožnit našim žákům více pochopit problémy současného světa a podílet se aktivně na jejich řešení v rámci  komunity.

Školní rok 2023/2024

Běh pro dobrou věc

Akce byla zaměřena na děti z Hrabové a okolí a jejich rodinné příslušníky. Charitativní běh byl vyvrcholením celoročních aktivit, které byly zaměřeny na téma Zdraví a kvalitní život. Naším partnerem a současně organizací, kterou jsme podpořili, byla obecně prospěšná společnost Tyflocentrum Ostrava, která poskytuje služby nevidomým a těžce zrakově postiženým lidem. Byly nám umožněny exkurze pro žáky přímo v Tyflocentru a stánky Tyflocentra s rozmanitými aktivitami (psaní na Pichtově stroji, střelba zvukovou pistolí, chůze s bílou holí apod.) byly součástí našeho charitativního běhu. Žákyně z týmu Světové školy si pro žáky prvních a druhých ročníků připravily výukové lekce o zrakovém postižení. Proběhla také celoškolní výtvarná a literární soutěž na téma: Oko do duše okno.

A co o akci říka školní tým?
„Realizace projektu Světová škola mi přináší možnost setkávat se se žáky v méně formální rovině, reflektovat v náplni práce více jejich osobní preference a pracovat na reálném projektu,  který má přesah za zdi školy.“ (učitelka)
„Můžu si vyzkoušet organizaci akce pro více lidí, vyzkoušela jsem si také, jaké to je učit mladší spolužáky, jak se musím připravit a jak s dětmi pracovat.“ (žákyně)
„Naučila jsem se nebát se mluvit na veřejnosti, zkoušela jsem psát články do Školního časopisu. (žákyně)

Školní rok 2022/2023

Zdraví a kvalitní  život

Téma jsme si zvolili se záměrem, aby si žáci uvědomili, proč je zdraví pro člověka důležité a jak o něj mohou pečovat, a také aby zjistili, jaká je dostupnost zdravotní péče v jiných částech světa. Dále bylo naším cílem pomoci těm dětem, které v životě neměly tolik štěstí a jsou limitovány různými zdravotními hendikepy. V rámci aktivit jsme pro žáky připravili workshopy o zdravém stravování a první pomoci, dále proběhly výukové lekce o zdravotní péči v rozvojových zemích a přístupu k vodě. Vyhlašovali jsme také výzvy, do kterých se zapojovali žáci i vyučující: Vrcholy a vrcholky (turistika), Baking challenge (společné pečení), Jsme dobrá parta? (výtvarná výzva pro třídní kolektivy – vztahy mezi žáky, co máme společného…), Rozhýbej se před létem (soutěž ve skákání přes švihadlo). Vyvrcholením našich aktivit byl charitativní běh s názvem„ Běh pro dobrou věc,“ který se uskutečnil 27. 5. 2023. Rozhodli jsme se spojit příjemné s užitečným a prostřednictvím sportu, pomoci zdravotně znevýhodněným dětem. Výtěžek byl tedy věnován obecně prospěšné společnosti Život dětem, se kterou už dlouhodobě spolupracujeme v rámci školního parlamentu.

Školní rok 2021/2022

Hrabovský swap

Cílem naší akce Hrabovský swap bylo nejen uspořádat swap oblečení, ale také upozornit rodiče našich žáků a místní veřejnost na sociální a environmentální problémy spojené s produkcí oděvů a možnosti, jak je můžeme sami zodpovědnou spotřebou ovlivnit. Součástí akce bylo promítání filmu: „Co se nenosí“ na téma upcyklace s následnou reflexí a interaktivní přednáškou, kterou pro nás zorganizovali partneři akce z Centra cirkulární módy v Ostravě. První společnou akcí bylo focení v oblečení naruby s hashtagem: #whomademyclothes, kterým jsme se chtěli připojit k mezinárodní iniciativě Fashion Revolution. Fotky jsme sdíleli na webových stránkách školy a v galerii školy jsme z nich vytvořili výstavu. Dále jsme vyhlásili výtvarnou soutěž: Rychlá/ udržitelná móda. Žákovskými výtvárnými prácemi jsme vyzdobili prostory, v nichž naše komunitní akce probíhala. S týmem Světové školy jsme se zúčastnili i festivalu udržitelné módy Refashion v Ostravě. Vyvrcholením byla naše komunitní akce: Hrabovský swap.