The English College in Prague – Anglické gymnázium o.p.s.

Alena Švejdová
Dr. Nigel Brown
Certifikát Světová škola platný od roku 2009 do roku 2024.

Proč je Anglické gymnázium tak zajímavé:

• Vedle akademického vzdělání poskytujeme i široké spektrum mimoškolních aktivit.
  • Mimoškolní aktivity zvyšují šance k přijetí na zahraniční univerzity.
  • Umění, debatování, sport, program DofE, divadlo, jazykové kluby a další.
  • Zavedli jsme program CARITAS, který zahrnuje charitativní činnost a dobrovolnictví.
  • Důraz na výchovnou péči má pro život školy zásadní význam.

Školní rok 2020/2021

Koncert na podporu stipendia Václava Havla

Každoročně nabízíme jako škola Stipendium Václava Hovla, zaměřené na zaplacení školného jednomu romskému studentovi nebo studentce, kteří by si to jinak nemohli finančně dovolit. V tomto školním roce žádné romského studenta nemáme, protože jsme stále doposud vybírali finance na 6 let školného, ale ve školním roce 2021/2022 u nás nastoupí do prvního ročníku šestiletého gymnázia po dvouleté pauze nový romský stipendista.  Máme velkou radost, že se nám podařilo najít vhodného kandidáta, a že můžeme aktivně pokračovat s naší misi. Nicméně cílem je nejen zajištění financí, ale i šíření povědomí v rámci týmu organizátorů i širšího okolí o potřebě podpory znevýhodněných mladých lidí. Akce se dotýká celé školní komunity, včetně rodičů našich studentů, podporovatelů a patronů školy, ale i širší veřejnosti. Našim dlouhodobým cílem je, aby si všechny skupiny uvědomily důležitost kvalitního vzdělání, ale také nutnost rovného přístupu ke vzdělání. Koncert pořádáme každý rok, je hlavním zdrojem financí potřebných k zajištění školného. Hudba má na naší škole a zároveň i v romské komunitě dlouholetou tradici, proto ji považujeme za skvělou formu kulturního projevu i skvělé spojení těchto dvou světů.

Školní rok 2018/2019

Koncert na podporu stipendia Václava Havla

V pátek 15. března 2019 proběhl v krásných prostorách Barokního refektáře Dominikánského kláštera čtvrtý benefiční koncert na podporu Stipendia Václava Havla. Cílem akce bylo získat peníze na to, aby romský student mohl studovat na Anglickém gymnáziu. Představení studentů ECP doplnili hosté, jako například absolventka školy Patricie Fuxová s kapelou Vesna, která byla nominována na prestižní českou hudební cenu Anděl 2018, nebo romský pěvecký sbor Čhavorenge pod vedením nadšené a šlechetné Idy Kelarové. Tuto speciální charitativní akci organizují naši studenti, což svědčí o jejich vůdčích schopnostech a nezávislosti. Mnozí z vystupujících studentů navíc prokázali svou kreativitu prezentací vlastních písní či skladeb. Během přestávky se konala tichá aukce. Celkem bylo vybráno více než 228 570 Kč. Získané finanční prostředky budou použity na úhradu poplatků za studium pro druhého romského studenta poté, co první stipendista Stipendia Václava Havla odmaturoval v červnu 2018. K cílem našich akcí patří: lépe pochopit romskou kulturu; bojovat proti předsudkům a rasismu; získat prostředky na romské stipendium; hledat cesty možné spolupráce. Fotky z akce jsou ZDE.

Školní rok 2017/2018

Koncert na podporu stipendia Václava Havla

Anežský klášter byl naplněn zvukem hudby, aby se získaly peníze na druhé stipendium ECP Václava Havla. Hudebníky a zpěváky ECP doplnila absolventka ročníku 2015 Barbora Hořejší a speciální host Mario Bihári. Publikum studentů, rodičů, zaměstnanců a hejtmanů si užilo pestrý program moderní i vážné hudby. Během přestávky proběhla tichá aukce. Spolu s dary se podařilo vybrat působivou celkovou částku více než 330 000 Kč. To půjde na úhradu školného pro druhého romského studenta, protože první ECP Václav Havel Scholar se chystá letos v létě promovat. Mezi darované předměty do aukce patřily obrazy romských dětí, návštěva Parlamentu ČR, kterou štědře věnoval Ivan Bartoš, a osobní prohlídka safari s ředitelem Safari ve Dvoře Králové Přemyslem Rabasem. Bývalý prezident a patron Anglického gymnázia Václav Havel souhlasil se založením stipendia nesoucího jeho jméno. Má být uděleno mladému člověku z romské rodiny, pro kterého by bylo vzdělání na Anglickém gymnáziu přínosem. Fotky z akce jsou ZDE.

Školní rok 2016/2017

Projekt Úsměv, Asijský festival a Koncert na podporu stipendia Václava Havla

Stipendium Václava Havla založili naši žáci a benefiční koncert v Anežském klášteře je jednou z hlavních akcí, které pořádáme na jeho podporu. Studujeme na škole, kde nezáleží na barvě pleti, přízvuku, národnosti, sexuální orientaci nebo náboženství. Stejnou šanci ale nemá každý, a my bychom ji rádi nabídli klukovi či holce z romské rodiny. Naši studenti dále vybrali kolem 30.000 Kč v rámci školského Asijského festivalu na podporu asociace DAVA, která pomáhá obětem Vietnamské války. Studenti se také rozhodli vytvořit projekt, který by dětem dal více příležitostí se aktivně podílet na svém sebevzdělání. Za účelem vybrání finančních prostředků na tyto projekty, budeme organizovat fotografickou výstavu na téma ‘Úsměv‘ (…mého kamaráda, spolužáka,…). Fotografie budou pořízeny v rámci fotografické soutěže, jak studenty našeho gymnázia, tak také dětmi z dětského domova. Fotografie budou poté vystaveny na vernisáži a následně prodány formou aukce. Facebook projektu ZDE.