SŠ a JŠ s právem státní jazykové zkoušky, Volyně

Romana Šafránková
PaedDr. Eva Klasová
Certifikát Světová škola platný od roku 2012 do roku 2023.

Škola se již od roku 2010 ve svých aktivitách zaměřuje především na téma fair trade. Poslední dva roky škola více usiluje o zařazení tohoto tématu do širšího kontextu (potravinová bezpečnost, životní prostředí a klima). Škola je dlouhodobě místním iniciátorem, tahounem a podporovatelem tématu fair trade. Každoročně se podílí na organizaci Férové snídaně a řadě dalších aktivit. V rekonstruovaném prostoru na půdě školy vzniklo Ekocentrum, do kterého jsou na vzdělávací programy zvány další školy z Volyně i okolí.

Školní rok 2017/2018

Klimatická snídaně

Poslední 2 roky se více věnujeme tématům – Klimatické změny na Zemi, Odpovědná spotřeba potravin, přitom ale nezapomínáme propojovat tato témata s tématem Fair trade. Cílem naší akce s názvem Klimatické snídaně, kterou sjme uspořádali pro žáky 1. ročníku naší školy, bylo uvědomit si, jak svým stravováním ovlivňujeme klima, popř. jak  své stravování na základě nových poznatků změnit. Na příkladu běžné snídaně si uvědomit souvislosti mezi individuální spotřebou potravin a globální změnou klimatu. Zjistit, jak se sám podílet na ochraně klimatu, naučit se prezentovat hlavní myšlenky odborného textu k dané problematice. Akce se zaměřila nejen na změnu klimatu, ale také na téma potravinové bezpečnosti. Žáci vyzkoušeli několik aktivit, prohlédli si výstavu Jídlo nás spojuje zapůjčenou od Ekumenické akademie a poté shlédli krátký film týkajíci se dopadů skleníkového efektu z dílny Ekologického institutu Veronica. Zorganizovali jsme také Férovou snídani, prodali jsme 200 snídaní pro obyvatele města.