GYMNÁZIUM MORAVSKÝ KRUMLOV

Lenka Faltýnková
Dagmar Holá
Certifikát Světová škola platný od roku 2016 do roku 2023.

Jsme malá škola v jihomoravském městečku a v podstatě všichni se známe. Možná i proto na naší škole vládne přátelská atmosféra nejen mezi studenty, ale i mezi studenty a učiteli. A také se na naší škole stále něco děje, jezdíme na hory, na vodu, ale i třeba na festival Jeden svět a na soudní přelíčení, můžeme se u nás připravit na kurzy FCE, vítáme u nás zahraniční studenty, máme i vlastní sbor i divadelní spolek.

Globální témata se prolínají výukou v různých předmětech i ročnících, kromě tradičních hodin se například spravedlivému obchodu, globalizaci, humanitární a rozvojové problematice věnujeme hodně ve společenskovědním semináři.

Zajímavé jsou však hlavně další aktivity – výukové programy, ekologické týdenní soustředění, exkurze např. do spalovny nebo jaderné elektrárny, studentské volby, tvorba projektů, speciální akce jako sbírka pro keňský sirotčinec. Hodně aktivit je iniciováno ze strany studentů, vychází z jejich zájmů.

Do projektu Světová škola jsme se zapojili, protože si myslíme, že světoví jsme! J  A chceme, aby o tom věděli i ostatní. A také proto, že se rádi dozvídáme nové věci, rádi spolupracujeme a zažíváme něco zajímavého.

Jezme to nejlepší z jižní Moravy aneb Regionální piknik

Cílem místní akce bylo zvýšit využití a spotřebu lokálních surovin a potravin, usnadnění jejich cesty k zákazníkům a zlepšení povědomí o důsledcích migrace potravin ve městech Moravský Krumlov a Miroslav. Studenti se rozhodli informovat občany o problematice, a tím zvýšit zájem spotřebitelů o lokální potraviny a také zlepšit možnosti nákupu díky potenciálně větší účasti prodejců na trzích a dodávkám do místních obchodů. Fenomén dovozu potravin ze vzdálených oblastí může také vést k růstu lokální nezaměstnanosti, migraci za prací a následnému vylidňování venkova. Partnery se staly občanské sdružení Alma, které pořádá v Moravském Krumlově farmářské trhy a  lokální výrobci, kteří zajistili suroviny a potraviny nabízející se na akci.

Nakupujme fér!

Hlavním tématem  letošního ročníku projektu Světová škola  byl férový obchod. Našimi cíli bylo obnovit a doplnit informace o fair trade, motivovat k nákupu fair trade produktů a vyzkoušet si organizaci prodeje. Dále rodiče, zájemce o studium na naší škole a další návštěvníky seznámit s produkty fair trade a s problematikou nespravedlivého a spravedlivého obchodu, motivovat k nákupu fair trade zboží. Proto jsme zvolili jako termín hlavní aktivity Den otevřených dveří na naší škole.

Partnera pro uspořádání ochutnávky a prodeje jsme našli ve Znojmě – Fair Trade centrum s.r.o.

V jedné ze tříd jsme uspořádali kavárnu a čajovnu a obchod, kde jsme nabízeli hlavně čaj, kávu, čokoládu, ale například i maniokové chipsy, sušený ananas, třtinový cukr, také rukodělné výrobky a výrobky z organické bavlny. Výrobky jsme měli rozděleny do sekcí, o které se staraly vždy speciální týmy studentů, kteří informovali o tom, co vlastně prodávají.  Příchozím jsme uvařili čaj nebo kávu a rozdali letáčky, případně s nimi diskutovali. Samozřejmě nakupovat přišli i naši studenti a učitelé.

O úspěchu akce svědčí fakt, že jsme prodali zboží za více než 14 000 Kč a například čokolády jsme vyprodali všechny.

2017/18

Vzhůru proti rychlé módě!

Letošním cílem bylo zaměřit se na téma odpovědné spotřeby zaměřené na oblečení. Věnovali  jsme se proto  fast fashion a podmínkám její výroby a ve spojitosti s tím i využití staršího oblečení  – recyklaci, charitě, bazárkům,  i  tvorbě nového ze starého. To bylo náplní aktivit a podle závěrečné reflexe soudíme, že jsme dosáhli dobrých výsledků.

Cíle byly konkrétně ještě tyto:

– informační kampaň ve škole, na okolních školách  i na veřejnosti na základě absolvování výukových programů, výzkumů, zpracování informací

– průzkum možností recyklace –  zkontaktování charit, domovů a pod.  a zjištění jejich potřeb a podmínek

– uspořádání sběru textilu s bazárkem a informační aktivitou, podle možností i s ukázkou recyklované módy a přehlídkou.

Všechny aktivity, které jsme si předsevzali, jsme naplnili, kromě bazárku, ten jsme po posouzení situace s podobnými akcemi vynechali. Doufáme, že účastníci budou ovlivněni alespoň trochu ve svém chování a ovlivní i své okolí.