Martina Holíková: Děti si zkusí, že škola není jen o známkách (Příběh k Ceně inspirace 2022 – ZŠ Fryčovice, okres Frýdek-Místek)

Ve Fryčovicích žije přes dva tisíce obyvatel, již pátým rokem je propojuje a život v obci obohacuje zapojení místní školy do programu Světová škola. Její žáci na projektech ke globálním tématům spolupracují s radou obce, místními hasiči i spolkem zahrádkářů.  

Podle učitelky Martiny Holíkové je prostředí vesnice pro žáky obrovskou výhodou. „Tady na vesnici se lidé znají, není problém oslovit rodiče nebo prarodiče našich žáků, kteří jsou členy místních spolků. Ti nás poté mohou podpořit v projektech Světové školy,“ popisuje možnosti školy učitelka a koordinátorka Světové školy Martina Holíková.

Velká spolupráce se spolky pomohla v posledním projektu, při kterém děti prodávaly staré knížky. „Zapojili se hasiči, zahrádkáři, přišla se podívat i rada obce, ti všichni nám darovali knížky do jarmarku,“ připomíná pomoc místních Martina Holíková. Své knížky do jarmarku věnovaly i samotné děti. „Nevadilo mi knížky věnovat. Chtěli jsme, aby se děti víc vzdělávaly, četly, měly větší slovní zásobu, a taky pro zábavu,“ vypočítává důvody k uspořádání jarmarku žákyně Veronika Žabenská. Při dobročinném jarmarku, který se uskutečnil ve školní jídelně, se žákům podařilo vybrat přes 500 knih, z nich se prodalo 380.

Studentům se podařilo domluvit i podporu od obce. „Přišli jsme na obecní úřad za starostou a chtěli mu říct o našem prodeji knih,“ připomíná Štěpán Štefek, žák základní školy. „Starostu jsme ovšem nezastihli, takže jsme mluvili s jeho zástupkyní a stejný den o našem jarmarku mluvili v rozhlase,“ doplňuje kamaráda Gabriela Pilárová. Zpráva o dobročinné akci připravené v rámci programu Světová škola přišla i všem občanům Fryčovic, kteří mají mobilní rozhlas.

Návštěva obecního úřadu se žákům základní školy vyplatila. „Byli jsme překvapení tím, kolik přišlo lidí, dveře jsme měli neustále otevřené, protože bylo pořád plno, to bylo báječné,“ vzpomíná na březnový jarmark učitelka Martina Holíková s tím, že po akci dostala několik děkovných emailů. Výtěžek knih potom děti darovaly na účet Daruj srdcem.

I ve volném čase

Aktivita dětí z Fryčovic pokračuje i po skončení konkrétních projektů, po skončení zimy například sbíraly odpadky v přírodě. „I teď se s kamarády domluvíme, a ve volném čase vezmeme pytle a jdeme uklízet odpadky, dvakrát s námi byla i mamka. Měli bychom se starat o přírodu, abychom se tady měli lépe,“ navazuje Gabriela Pilárová. Stejnou iniciativu projevují i v dalších projektech Světové školy.

„Děti samy vybíraly témata, kterým by se chtěly věnovat, přály si i více akcí, ne jenom jednu. Berou to jako běžnou součást výuky,“ popisuje učitelka Martina Holíková. Jako příklad dává akci Bazárek oblečení“, při které děti nashromáždily, a poté rozprodaly obnošené oblečení a navíc se učily o udržitelné módě. „Rozhodli jsme se, že všechno na bazárek budeme chystat my. Byla to práce navíc, ale nám to nevadilo, protože to děláme rádi,“ říká Gabriela Pilárová a dodává, že doma oblečení zašívají, nebo ho věnují potřebným.

Domluvíme to se starostou 

Podle Martiny Holíkové program Světová škola nabízí témata, která široce překračují školní osnovy. „Děti se dozví i něco jiného, něco navíc. Dozví se, že nás obklopuje nějaký svět a že k němu nemáme být lhostejní. Světová škola má tato témata perfektně zpracovaná,“ vysvětluje paní učitelka.

„Tahle třída byla na prvním stupni docela problémová a nikdo s nimi nechtěl pracovat na žádných aktivitách navíc. Program Světové školy ukázal, že se umí zhostit úkolů báječně. Ve škole nejsou perfektní a tady se prověřilo, že dokážou udělat i něco jiného,“ popisuje dále Martina Holíková. Děti se nyní nebojí zajít za starostou, domluvit tam akci a oslovit ostatní. „V tomhle si zkusili, že škola není jenom o známkách.“

Radost z projektů a aktivity dětí mají i jejich rodiče. „Mamka říká, že jsme šikovní. Je ráda, že se do něčeho takového vůbec zapojíme, protože to děláme ve volném čase, podle ní se do toho má zapojit víc lidí,“ potvrzuje Gabriela Pilárová a spolužák Jan Peška ji doplňuje: „Mamka je ráda, že nejsem jen doma a nehraju pořád jen na počítači.“

Ve světě se neztratí

Od roku 2017, kdy se základní škola ve Fryčovicích do projektu zapojila, již několik tříd žáků ukončilo studium a přešlo na střední školy. „Bylo vidět, že mladí lidé mají díky projektům Světové školy jasno v globálních tématech. Ve světě se neztratí,“ bilancuje posun zapojených dětí Martina Holíková a dodává: „Krůček po krůčku děti prošly výukou a všechny říkaly, že jim to sundalo klapky, které měly na očích. Vnímají dnes problémy světa mnohem intenzivněji.“ 

Zapojení školy do Světové školy zasahuje a posouvá i obyvatele samotné obce. Povedlo se to už při prvním projektu, který Martina Holíková ve škole organizovala. „Naše první téma bylo rasismus. To naši vesnici hodně rozbouřilo, protože jsme do Fryčovic pozvali muslimské ženy, které byly zahalené,“ vzpomíná na první projekt paní učitelka. Lidé je ze začátku na ulici ani nepozdravili, po akci v obecním domě se ovšem vše změnilo. „V obecním domě bylo při akci narváno, nakonec tam všichni tancovali, plácali se po zádech. Najednou zjistili, že ti lidé jsou jejich dobří kamarádi, hranice mezi nimi se úplně zbořila,“ uzavírá s úsměvem Martina Holíková.

Jan Horejš
Autor pracuje pro deník Olomoucký Report.

Materiál byl vytvořen v rámci projektu “Towards an open, fair and sustainable Europe in the world Third Trio EU Presidency Project” financovaného Evropskou unií. Projekt je realizován organizacemi CONCORD Sweden; Coordination SUD; České fórum pro rozvojovou spolupráci (FoRS); a CONCORD Europe. Obsah tohoto materiálu nevyjadřuje názory dárců a nezakládá žádnou odpovědnost na jejich straně.