Světová škola přivítala 12 nových škol!

25/6/2024

Společné Reflektivní setkání nových škol letos proběhlo v krásném prostředí Skautského institutu na Staroměstském náměstí. Akce se konala již tradičně před jejich slavnostní certifikací na Summitu Světových škol.

Letošní rok byl specifický tím, že o titul usilovaly školy mateřské a základní. Od toho se odvíjel také výběr globálních témat, kterým se žákyně a žáci věnovali. Rezonovaly odpovědná výroba a spotřeba, omezování odpadů, plýtvání potravinami, upcyklace materiálů, fair trade, ale dostalo se i na pomoc škole v Keni.

Jak vypadaly místní akce?

Scioškola České Budějovice uspořádala na Piaristickém náměstí akci „Láska k planetě Zemi“, která byla spojená s poselstvím školy, že lze žít lépe a ohleduplněji k planetě. V tomto duchu se nesla i akce MŠ Citadela „Citoška pro planetu“. Akcí bylo na škole hned několik, děti uspořádaly konferenci a věnovaly se také upcyklaci a to například z kapslí od kávy. V Mateřské škole Krakovany sehrály pro obyvatele domova seniorů divadelní představení „Oteplování planety“ a zapojily se také do akce Ukliďme Česko a Den Země. Na pořádek se dbalo i v  Mateřské škole ve Volyni při akci „Ukliďme si před vlastním prahem“ , kde se děti věnovaly recyklaci, kterou propojily se zábavnými úkoly, do kterých se podařilo vtáhnout i dospělé. Jak předcházet vytváření odpadu informovali veřejnost žákyně a žáci ze ZŠ a MŠ Nedvědova v Olomouci v rámci akce „Vánoce bez odpadu“. Co s už nepotřebným oblečením a hračkami? Co třeba Charitativní šatník pro dobrou věc! O tom, jak na něj vědí v ZŠ a MŠ Baška.  Jak vdechnout věcem „Druhý život“ ukazovali žákyně a žáci Základní školy Osmička, kde se vyráběly třeba krásné květiny z PET lahví a také se zde swapovalo.

Nevíte co se zbytky jídla? Na ZŠ Plynárenská v Teplicích při místní akci žákyně a žáci ukazovali, že „Jídlo není samozřejmost“, jak omezovat plýtvání, vařit ze zbytků nebo se snažili sami vypěstovat vlastní zeleninu. Jak šetrně skladovat a zpracovávat potraviny bylo téma i na Základní škole Bílina. V rámci akce „Dej zbytkům šanci“ vznikla kuchařka, prodávaly se výrobky a konala se sbírka na dobrou věc. Díky výtěžku z akce ZŠ a MŠ Žatčany se také podařila dobrá věc! Škola se věnovala tématu „Voda a život ve vodě“ a podařilo se pořídit do školy akvaponické akvárium, adoptovala želví mláďata a šířila povědomí o znečištění oceánů. Dobrá věc se podařila také v ZŠ a ZUŠ Jablonné v Podještědí, kde díky akci „Sportuj pro Afriku“ vybrali částku přes 19 tisíc na podporu Maasai Academy v Keni. V rámci akce se nezapomínalo ani na sport a návštěvníci mohli shlédnout autorské divadelní představení Matarajio. Hudebním vystoupením začala „Cesta za kakaem“ na ZŠ a MŠ Dambořice. Návštěvníci mohli shlédnout výstavu, dozvědět se více o Fair trade problematice jeho pěstování a také třeba zažít kakaový rituál.

Více fotografií najdete v galerii Reflektivního setkání.

Podařilo se toho hodně a školy na sebe mohou být právem hrdé. My ve Světové škole na ně hrdí jsme a doufáme, že se jim bude dařit i v příštích letech!