Březnová setkání učitelek a učitelů ze zapojených škol jsou úspěšně za námi

23/3/2024

Ve dnech 22.-23. 3. 204 proběhly v Olomouci již tradičně dvě akce Světové školy.

Tou první byl Tematicko-metodický seminář pro učitelky a učitele škol, které v letošním školním roce usilují o titul Světová škola. Soustředil se na sdílení a hodnocení dosud zrealizovaných kroků v rámci filozofie Světové školy (uč se – zjišťuj – jednej). účastnice a účastnici hodnotili jednotlivě i ve skupinách, jak se jim daří plnit jednotlivé části programu (např. tematické hodiny globálního vzdělávání, příprava místní akce a zařazování témat globálního vzdělávání do fungování školy).

Součástí byl prostor pro inspiraci, jak dále začleňovat globální témata do různých předmětů. Hostem z praxe byla Lucie Absolonová z MŠ a ZŠ Olomouc, Svatoplukova, která si připravila lekci zkoumající kritické ověřování informací o změnách klimatu z příručky Globální témata napříč předměty.

Nedílnou součástí bylo i přemýšlení a reflexe cílů místních akcí s globálním přesahem.

Semináře se zúčastnili zástupci a zástupkyně 12 škol, které se v letošním školním roce vydaly na cestu za titulem Světová škola:

MŠ Volyně
ZŠ a MŠ Baška
ZŠ a MŠ Dambořice, okres Hodonín p.o.
ZŠ a MŠ Krakovany, okres Kolín 
ZŠ a MŠ Olomouc, Nedvědova 17, p.o.
ZŠ a MŠ Žatčany, p.o. 
ZŠ, Bílina, Lidická 31/18, okres Teplice, p.o.
ZŠ Osmička, z.ú.
ZŠ s RVIT, Teplice, Plynárenská 2953  
ZŠ T. G. Masaryka Náchod, Bartoňova 1005
ZŠ a ZUŠ Jablonné v Podještědí
ScioŠkola České Budějovice – zš, s.r.o. 

Tematicko-metodický seminář se konal 22. 3. 2024 dopoledne a celou sobotu 23. 3. 2024. Fotogalerie k Tematicko-metodickému semináři je k dispozici ZDE.

Páteční odpoledne již tradičně připadlo Světovému odpoledni – vzdělávacímu semináři určenému jak pro školy usilující o titul, tak pro školy, které již titul získaly. Dvacetičlenná skupina se tak rozrostla o dalších 21 učitelek a učitelů, kteří věnovali páteční odpoledne sdílení svých zkušeností, předávání a čerpání inspirace. Dozvěděli se, jaké místní akce se již dříve na různých školách realizovaly, a jaké se budou konat v letošním školním roce. Součástí Světového odpoledne byla i přednáška Stepana Vashkeviche, který se věnuje problematice modního průmyslu a cirkulární ekonomiky.

Fotogalerie ke Světovému odpoledni je k dispozici ZDE.

Za podporu a spolupráci děkujeme Vlastivědnému muzeu Olomouc.