Základní škola Plavy okres Jablonec nad Nisou

Mgr. Marie Navrátilová

Mgr. Marie Navrátilová

zsplavy.cz

Certifikát Světová škola platný od roku 2022 do roku 2024.

Naše škola je výjimečná energií a chutí do života. U nás učíme děti s láskou a srdcem na dlani. Jsme malá škola s hromádkou prcků co chtějí změnit svět hned teď! Začali jsme v rámci projektu Ekoškola pracovat na tématu Klimatická změna, Voda a Biodiverzita. Jsme teprve v začátcích, ale máme hromadu nápadů jak tato témata lépe vtáhnout do klasické výuky. Nevím jestli se úmyslně ucházíme o titul Světové školy. Pro nás byl vstup do tohoto projektu spíš takovou příležitostí patřit do něčeho většího s čím souzníme. Do teď jsme byli taková malá „bezvýznamná“ škola zapomenutá uprostřed Jizerských hor. Tento projekt nám dává odvahu a sílu vystoupit a učit děti pomáhat Zemi a všem bytostem na ní.

školní rok 2021/2022

Životní prostředí – porozumění potřebě zachovat a zlepšit kvalitu současného života a prostředí na všech místech planety s ohledem na lidi i ekosystémy

Naším cíle bylo především rozšířit povědomí o globálních problémech. Primárně pro nás není důležité informovat o jednotlivých ukazatelích, ale ukazovat lidem souvislosti (např. proč je nutné, aby nevyhynuli predátoři). S žáky toto téma řešíme dlouhodobě v průběhu roku, tato akce měla za cíl rozšířit informace minimálně mezi občany naší obce.
Před jarmarkem jsme pořádali množství jiných akcí - uklízeli jsme s rodiči Plavy, společně jsme sázeli stromy a účastnili se kampaně „Obyčejného hrdinství“. Tyto dobrovolné především rodinné, víkendové aktivity jsou pro nás jasným ukazatelem, koho téma zajímá a kdo oněm má povědomí. Jelikož zrovna tyto aktivity pořádáme dlouhodobě, máme vytipované rodiče, kteří se této problematice aktivně věnují. Na závěr jarmarku byl výtěžek předán Zoologické zahradě Liberec, se kterou spolupracujeme v projektu na záchranu líhnišť karet obrovských na ostrově Bangkaru.

Zuzana Daubnerová
zuzana.daubnerova@clovekvtisni.cz

Lenka Pánková
lenka.pankova@arpok.cz