Scioškola Praha 4

Boleslavova 250, 140 00 Praha 4 - Nusle

Petr Vrchota

Jana Chárová

Certifikát Světová škola platný od roku 2021 do roku 2023.

Naše škola myslí na to, že pravděpodobně budou naše děti žít v dynamickém světě plném změn. „Změna je trvalý stav“, tak zní naše heslo. V tomto duchu se snažíme přizpůsobovat vzdělávání dětí tak, aby každý mohl rozvinout svůj potenciál ke spokojenosti sebe sama i okolí. Napříč ročníky jsme se doposud věnovali tématům jako chudoba, sucho, plýtvání potravinami či bezobalové nakupování. Dívali jsme se na videa z Jednoho světa na školách a diskutovali o roli jednotlivce ve světě. Globální témata se snažíme uchopit v souvislostech.  V naší škole mají děti velké slovo v rozhodování, také však mají zodpovědnost. Například každý týden se děti scházejí na školním shromáždění a rozhodují o chodu a pravidlech školy.  Připravujeme děti na život v 21. století tak, aby uměly vzít život do svých rukou a mohly se stát tvůrci budoucnosti. Věříme, že právě s touto výbavou můžeme usilovat o titul Světová škola, protože dětem ani průvodcům není lhostejné, co se okolo nás děje.

školní rok 2020/2021

Zachraň planetu

Cílem naší akce bude zvýšit povědomí o tématu klimatických změn a jejich dopadech na společnost. Chceme představit, co to konkrétně znamená globální oteplování a změna klimatu a ukázat příklady toho, jak tento fenomén ovlivňuje naše životy. Cílem této akce je také poukázat na fakt, že každý jednotlivec může přispět ke zlepšení ochrany klimatu vlastním chováním. Chceme s aktéry akce diskutovat o tom, jaké konkrétní kroky můžeme každý činit. Uspořádali pro rodiče žáků webinář Zachraň planetu, který se uskutečnil 13. 5. 2021. Jedná se o akci skupinky dětí ze 4./5. třídy, která se letošní školní rok věnuje tématům změny klimatu, globálního oteplování a udržitelného rozvoje. Naším cílem je zvýšit povědomí o klimatických výzvách a prodiskutovat, co jako jedinci můžeme dělat pro udržitelnou budoucnost. Pojďme společně zjistit odpovědi na tyto otázky: Co se děti naučily? Jak se za rok proměnilo jejich přemýšlení o klimatu? Co sami dělají pro to, aby dále nezatěžovaly životní prostředí? A co by se ještě dalo dělat? Co děláte doma vy a čím nás můžete inspirovat?

Ondřej Klímek
ondrej.klimek@arpok.cz

Kateřina Lánská
katerina.lanska@clovekvtisni.cz