CZŠ sv. Ludmily Hradec n. Moravicí, pob. Opava

Slavkovská 140/2, Opava, 74707 Opava 7

Blanka Závorková, Marie Šoltisová, Blanka.Zavorkova@seznam.cz, marie.soltisova@czs-hradec.cz

Ing. Tomáš Honěk

Certifikát Světová škola platný od roku 2021 do roku 2023.

Církevní základní škola svaté Ludmily v Hradci nad Moravicí

(pobočka Opava)

Snažíme se být školou přívětivou, aby se zde všichni cítili dobře a rádi se vraceli. Ve škole vládne mezi pedagogy i žáky přátelská, upřímná a otevřená atmosféra. Pohoda a veselí jsou základem rodinného klimatu. Jsme školou katolickou a vše, co konáme je prodchnuto vírou. Stavíme na křesťanských tradicích, a proto nám nemohou a ani nejsou lhostejná témata, která se nás zdánlivě netýkají. Dětem se snažíme přiblížit globální témata různým způsobem. Dlouhodobě spolupracujeme s organizacemi, které pomáhají potřebným. Účastníme se například projektu Adopce na dálku, podporujeme projekt Adopce na blízko, pomáháme a spolupracujeme organizacemi SADBA, Likvidace Lepry a podobně. Na pobočce školy pracuje 6 akčních  pedagogů, a není tedy problém uspořádat nejrůznější akce či projekty (namátkou např. práce s knihou „Největší přání“ – problematika globalizace, odpovědná spotřeba, „Bez palmáče“ – problematika používání palmového oleje, „Dnes jím jako Ind, Angolan“ – seznámení dětí s životem v jiných částech světa). Líbí se nám filozofie projektu SVĚTOVÁ ŠKOLA a rádi bychom se nechali inspirovat také zde.

školní rok 2020/2021

ZÁZRAK VODA

Toto téma si vybrali žáci opavské pobočky Církevní základní školy svaté Ludmily při podzimní distanční výuce. V projektu společně s dětmi pronikáme do tajemství Vody, seznamujeme se s její důležitostí a snažíme se dětem předat, zda je vody a zvláště té pitné na Zemi dostatek, jak se o ni starat, jak s ní dobře hospodařit. Rádi bychom do konce školního roku připravili nejen pro děti naší školy, ale také pro veřejnost Zahradní slavnost, na které bychom i ostatním přiblížili interaktivně toto téma, z dobročinného jarmarku věnovali vybranou finanční částku na „vodní“ projekty v rozvojových zemích: https://www.skutecnydarek.cz/, nakoupili perlátory pro školu, a hlavně bychom při této příležitosti otevřeli novou geocachingovou stezku s názvem Zázrak voda, která by široké veřejnosti zábavnou formou téma vody přibližovala. Cesta by měla vést kolem řeky Velká z Opavy Jaktaře k rybníku do Stěbořic. Myslíme si, že tato forma bude schůdná i v případě nepříznivé epidemiologické situace a může se stát zpříjemněním volných chvil.

Ondřej Klímek
ondrej.klimek@arpok.cz

Kateřina Lánská
katerina.lanska@clovekvtisni.cz