ZŠ a MŠ Olomouc, Dvorského 33

Pavlína Vrbová

Mgr. Jan Kolisko

www.zskopecek.cz

Certifikát Světová škola platný od roku 2020 do roku 2022. Certifikát Světová škola prodloužen do roku 2027.

Naše škola ZŠ a MŠ Dvorského, Olomouc – Svatý Kopeček se nachází na místě, které má velmi silný Genius loci.
Místo nad Olomoucí s Bazilikou Navštívení Panny Marie, zoologickou zahradou a
lesy kolem dokola. Máme aktivní tým pedagogů a otevřené děti.
Globální témata vnímáme jako nezbytnou součást výuky. Letos jsme se kromě jiného zapojili do Týdne globálního vzdělávání, budeme testovat výukové lekce k Udržitelné spotřebě a věříme, že vstup do Světové školy bude další smysluplný podnět pro začleňování témat do výuky.
Světovou školu bereme jako výzvu a cestu. Jsme přesvědčeni, že případný titul by pro nás byl oceněním a pozitivní zpětnou vazbou, že jsme nakročili správným
směrem. Naším cílem především je udělat něco skutečně smysluplného.

POŘÁDANÉ MÍSTNÍ AKCE

Školní rok 2021/22

Výstava „Na plotě“

Cílem akce byla témata životní prostředí, zdraví obyvatel a kvalitní život, klimatické změny a mír a řešení konfliktů. Žáci se dozvěděli informace, zhlédli videa na webu a zajímali se o danou problematiku, se kterou poté seznámili spolužáky. Menší žáci se zapojili zejména výtvarně a rozvíjeli svoji fantazii, zamysleli se nad daným tématem, s učitelem si o tématu povídali. Z výtvarných výtvorů žáků byla vytvořena výstava ve venkovních prostorách školy, aby s tématy a zapojením žáků byla seznámena i širší veřejnost.

Školní rok 2020/21

Knihovnička na zastávce

Projekt se zaměřil na téma kvalitní vzdělávání a udržitelná města a obce. V rámci uzavření školy v důsledku pandemie se žákovský tým rozhodl vyrobit, instalovat a udržovat knihovničku na zastávce MHD. Žáci sami vyrobili knihovničku, vytvořili informační plakátů s pravidly využívání knihovničky a získání starších, ale kvalitních knih pro veřejnost. Vzhledem k velkému pohybu osob na zastávce Svatý Kopeček Bazilika má knihovnička velký ohlas a o knihy je zájem.

A jak akci hodnotí žáci?

Z. Č. (8. třída) – „Výroba knihovničky mě moc bavila, doufám, že přispěje k osvětě mezi lidmi.“

L. B. (7.třída) – „Vytváření plakátu bylo mě v době Covidu zábavou, škoda že někteří lidé nedodržují pravidla uvedená na plakátku.“

M. N. (8. třída) – „Výroba knihovničky mě přesvědčila, že jsme my žáci schopni udělat pro ostatní něco samostatně, mám radost, že lidé knihovničku využívají.“

Školní rok 2019/20

Sbírka zimního oblečení pro Domov Svaté Anežky

Žáci ZŠ a MŠ Olomouc, Dvorského se letos věnovali tématům chudoby, udržitelné výroby a spotřeby. Žáci si nejprve pomocí otázek, které si sami nastavili, zmapovali povědomí o problematice nejen mezi sebou, ale i mezi svými rodiči. Ukázalo se, že daná témata jsou zajímavá a motivující pro obě oslovené skupiny. Žáci se tedy rozhodli ve spolupráci s charitní organizací Domov Svaté Anežky naplánovat sbírku zimního oblečení. Pod vedením paní učitelky nejprve vytvořili propagační plakáty, které následně rozmístili po škole a propagovali akci mezi svými spolužáky. Později plakát sbírky umístili i do veřejné vývěsky školy na místním hlavním náměstí. Do sbírky konané na začátku října se aktivně zapojili žáci, někteří pedagogové školy, a dokonce i několik jednotlivců mimo školu. Celkem se podařilo nasbírat 10 plných tašek a 2 pytle zimního oblečení v použitelném stavu. Toto zimní oblečení bylo předáno vedení domova s ujištěním, že nic nepřijde nazmar - pokud by některé věci nebyly vhodné pro obyvatele domova, tak vedení domova pošle věci do centra Charity v Olomouci. U žáků měla daná akce veliký ohlas a ti již hned po akci přemýšleli nad další podporou Domova.

Zuzana Daubnerová
zuzana.daubnerova@clovekvtisni.cz

Lenka Pánková
lenka.pankova@arpok.cz