Školka v lese, Prostor plus

Brankovická 1417, Kolín, 28002

Michala Forstová

Eva Kramářová

Certifikát Světová škola platný od roku 2019 do roku 2021.

Naše školka pracuje podle konceptu „respektovat a být respektován“, inspiruje se montessori, waldorfskou a lesní pedagogikou. Snažíme se pro děti vytvářet bezpečné a inspirativní prostředí, v rámci kterého se učíme respektu k sobě navzájem i ke světu kolem nás.

Naše děti jsou velmi zvídavé, pozorují vše, co se kolem nich děje. Díky tomuto narážíme na globální témata často velmi přirozeně a diskutujeme o nich. Naše školka je umístěna hned vedle lesoparku, což nám umožňuje být blíže přírodě a ekologická témata jsou na denním pořádku.

V současnosti již s dětmi světová témata probíráme. Chceme se naučit je lépe zařazovat do každodenního provozu a být „opravdu světoví“.

školní rok 2018/2019

Pojďme na to od lesa aneb s dětmi o odpadu a bezobalu

Mezi cíle akce patřilo především rozšíření informací a pohledu dětí na problematiku odpadu mezi širší veřejnost. Chtěli jsme ovlivnit obsah baťůžků dětí či návyků v domácnostech účastníků akce. Na začátku akce pro rodiče bylo připravené recyklační tvoření. Ze starých ponožek vznikaly žonglérské poiky, z plat od vajec velikonoční dekorace a ruličky od toaletního papíru se použily jako květináčky pro bylinky. Poté následovala beseda s dětmi a paní Zuzanou Janglovou, majitelkou ekologického a bezobalového obchodu v Kolíně a zastánkyně Pomalé domácnosti. Představila problém nadprodukce, shromažďování majetku i nadměrného nakupování. Návštěvníkům akce poskytla tipy, například kde kupovat stáčené prací nebo úklidové prostředky. Mluvila i o tom, jak funguje dnešní marketing u ekologického nebo bezobalového prodeje a že je třeba, aby si potencionální zákazníci zjišťovali fakta a prověřovali, kde nakupují.

svetova skola_pozvánka

školní rok 2019/2020

Pojďme na to od lesa, aneb každá kapka dobrá (online)

Letos jsme se věnovali tématu vody, její důležitosti pro život, jejímu nedostatku a plýtvání. S dětmi jsme dělali různorodé pokusy s vodou, abychom se o ní co nejvíce dozvěděli. Taky jsme se naučili s vodou šetřit a využívat ji efektivně. Celý rok měl být zakončen akcí, která byla určena spřízněným školkám, školám a příznivcům Školky v lese. Cílem akce bylo účastníkům předat naše znalosti a tipy, jak s vodou zacházet šetrněji. Zároveň jsme měli v plánu uspořádat sbírku peněz, za které jsme chtěli koupit skutečné dárky od Člověka v tísni, které souvisí s vodou. Vzhledem k ztížené situaci kvůli opatřením proti šíření koronaviru, jsme akci nemohli uspořádat a rozhodli jsme se tak veřejnost o našem projektu informovat skrz video a sbírku peněz si udělat ve školce. Na video jsme dostali velmi pozitivní zpětné reakce, povedlo se nám vybrat 2 800 Kč za což jsme pořídili hned několik Skutečných dárků.

Podrobněji ve Zpravodaji na s. 7 https://www.svetovaskola.cz/download/docs/1261_zpravodaj-prosinec-2020.pdf

školka v lese_kapka

školní rok 2020/21

Pojďme na to od lesa, aneb každý strom se počítá (součástí V LESE FESTU)