GYMNÁZIUM MORAVSKÝ KRUMLOV

Adresa

Smetanova168, 67102 Moravský Krumlov

Koordinátorka světové školy

Lenka Faltýnková

Vedení školy

Dagmar Holá

Webová stránka

www.mkgym.cz

Certifikát

Certifikát Světová škola platný od roku 2016 do roku 2023.

O škole

Jsme malá škola v jihomoravském městečku a v podstatě všichni se známe. Možná i proto na naší škole vládne přátelská atmosféra nejen mezi studenty, ale i mezi studenty a učiteli. A také se na naší škole stále něco děje, jezdíme na hory, na vodu, ale i třeba na festival Jeden svět a na soudní přelíčení, můžeme se u nás připravit na kurzy FCE, vítáme u nás zahraniční studenty, máme i vlastní sbor i divadelní spolek.

Globální témata se prolínají výukou v různých předmětech i ročnících, kromě tradičních hodin se například spravedlivému obchodu, globalizaci, humanitární a rozvojové problematice věnujeme hodně ve společenskovědním semináři.

Zajímavé jsou však hlavně další aktivity – výukové programy, ekologické týdenní soustředění, exkurze např. do spalovny nebo jaderné elektrárny, studentské volby, tvorba projektů, speciální akce jako sbírka pro keňský sirotčinec. Hodně aktivit je iniciováno ze strany studentů, vychází z jejich zájmů.

Do projektu Světová škola jsme se zapojili, protože si myslíme, že světoví jsme! J  A chceme, aby o tom věděli i ostatní. A také proto, že se rádi dozvídáme nové věci, rádi spolupracujeme a zažíváme něco zajímavého.

2015/2016

Jezme to nejlepší z jižní Moravy aneb Regionální piknik

Cílem místní akce bylo zvýšit využití a spotřebu lokálních surovin a potravin, usnadnění jejich cesty k zákazníkům a zlepšení povědomí o důsledcích migrace potravin ve městech Moravský Krumlov a Miroslav. Studenti se rozhodli informovat občany o problematice, a tím zvýšit zájem spotřebitelů o lokální potraviny a také zlepšit možnosti nákupu díky potenciálně větší účasti prodejců na trzích a dodávkám do místních obchodů. Fenomén dovozu potravin ze vzdálených oblastí může také vést k růstu lokální nezaměstnanosti, migraci za prací a následnému vylidňování venkova. Partnery se staly občanské sdružení Alma, které pořádá v Moravském Krumlově farmářské trhy a  lokální výrobci, kteří zajistili suroviny a potraviny nabízející se na akci.

2016/2017

Nakupujme fér!  

Hlavním tématem  letošního ročníku projektu Světová škola  byl férový obchod. Našimi cíli bylo obnovit a doplnit informace o fair trade, motivovat k nákupu fair trade produktů a vyzkoušet si organizaci prodeje. Dále rodiče, zájemce o studium na naší škole a další návštěvníky seznámit s produkty fair trade a s problematikou nespravedlivého a spravedlivého obchodu, motivovat k nákupu fair trade zboží. Proto jsme zvolili jako termín hlavní aktivity Den otevřených dveří na naší škole.

Partnera pro uspořádání ochutnávky a prodeje jsme našli ve Znojmě – Fair Trade centrum s.r.o. 

V jedné ze tříd jsme uspořádali kavárnu a čajovnu a obchod, kde jsme nabízeli hlavně čaj, kávu, čokoládu, ale například i maniokové chipsy, sušený ananas, třtinový cukr, také rukodělné výrobky a výrobky z organické bavlny. Výrobky jsme měli rozděleny do sekcí, o které se staraly vždy speciální týmy studentů, kteří informovali o tom, co vlastně prodávají.  Příchozím jsme uvařili čaj nebo kávu a rozdali letáčky, případně s nimi diskutovali. Samozřejmě nakupovat přišli i naši studenti a učitelé.  

O úspěchu akce svědčí fakt, že jsme prodali zboží za více než 14 000 Kč a například čokolády jsme vyprodali všechny.

2017/18

Vzhůru proti rychlé módě! 

Letošním cílem bylo zaměřit se na téma odpovědné spotřeby zaměřené na oblečení. Věnovali  jsme se proto  fast fashion a podmínkám její výroby a ve spojitosti s tím i využití staršího oblečení  - recyklaci, charitě, bazárkům,  i  tvorbě nového ze starého. To bylo náplní aktivit a podle závěrečné reflexe soudíme, že jsme dosáhli dobrých výsledků.

Cíle byly konkrétně ještě tyto:

- informační kampaň ve škole, na okolních školách  i na veřejnosti na základě absolvování výukových programů, výzkumů, zpracování informací

 - průzkum možností recyklace -  zkontaktování charit, domovů a pod.  a zjištění jejich potřeb a podmínek

 - uspořádání sběru textilu s bazárkem a informační aktivitou, podle možností i s ukázkou recyklované módy a přehlídkou. 

Všechny aktivity, které jsme si předsevzali, jsme naplnili, kromě bazárku, ten jsme po posouzení situace s podobnými akcemi vynechali. Doufáme, že účastníci budou ovlivněni alespoň trochu ve svém chování a ovlivní i své okolí.

 

Zpět na školy podle roku získání certifikátu

Zpět na školy podle krajů


KONTAKT PRO ŠKOLY
Varianty
Člověk v tísni, o.p.s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2
www.varianty.cz

Zuzana Daubnerová
zuzana.daubnerova@clovekvtisni.cz
+420 731 551 348
 
ARPOK
U Botanické zahrady 828/4
779 00 Olomouc
www.arpok.cz


Lenka Pánková
lenka.pankova@arpok.cz
+420 737 354 499
 
ADRA
Markova 600/6
158 00 Praha 5
www.adra.cz


Petra Svatková
petra.svatkova@adra.cz
+420 734 350 031

KONTAKT PRO MÉDIA
Václav Zeman
vaclav.zeman@clovekvtisni.cz
+420 778 411 275
Máte připomínky k webu?
Napište nám!

Cookies

ČR pomáhá Člověk v tísni Varianty Arpok Multikulturní centrum Praha


©2022 Člověk v tísni o.p.s., web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM