Základní škola Fryčovice

Adresa

Fryčovice 628, 739 45 Fryčovice

Koordinátorka světové školy

Mgr. Martina Holíková

Vedení školy

Mgr. Alexandra Filarová

Webová stránka

http://www.zsfrycovice.cz

Certifikát

Certifikát Světová škola platný od roku 2017 do roku 2024.

O škole

Velkou předností naší Základní školy ve Fryčovicích je rodinné prostředí. Ve škole se všichni známe a naši žáci rádi spolupracují napříč ročníky, i když jsou mezi nimi i několikaleté rozdíly. Snažíme se o úzký vztah s rodiči, kteří se často zapojují do různých školních akcí.

V minulých letech jsme se zaměřovali především na životní prostředí a ekologickou problematiku. Každoročně sadíme stromy, dostali jsme ocenění za sběr papíru, jezdíme na ekopobyty. Ekologií se zabýváme i v přírodozeměpisném semináři.

Není nám jedno, co se děje okolo nás. Máme rádi nové výzvy a chtěli bychom si rozšířit naše obzory a zabývat se více globálními tématy. 

 

 

 

POŘÁDANÉ MÍSTNÍ AKCE

školní rok 2018/2019

Mezinárodní karneval

Snažíme se dlouhodobě odstranit předsudky dětí a všech místních občanů vůči cizincům, pokusit se o to, aby si místní obyvatelé uvědomili, že většina lidí na světě má mnoho společných věcí, i když existují rozdíly v kulturách, náboženství, podmínkách života.  Když se snažíme, můžeme najít mnoho společného a navzájem se něčím obohatit.

Dále bylo našim cílem seznámit se s problémy klimatické změny, propojit to s poznáním životního prostředí v zemích stážistů. Cíle byly naplňovány formou prezentací a workshopů během projektového týdne.

A jak akci hodnotí žáci?

"Akce splnila očekávání, bylo vidět, že děti už jsou sebevědomější, nebály se komunikovat,  třídy se předbíhaly při  navštěvování workshopů." (F.S)

"Bylo to super, studentky byly milé a kamarádské, byl jsem rád, že jedna studentka mohla být ubytována u nás. Rodiče měli strach, protože neumí anglicky." (M. D)

"Líbily se mi informace o životním prostředí- hlavně ohrožené pandy z Číny, úklid moře v Thajsku. Chtěla bych více workshopů a hlavně, aby starší žáci měli více prostoru trávit s cizinci." (A. P.)

"Líbilo se mi, že jsem všemu rozuměl, překladal jsem  prezentace  a vyhodnocoval dotazníky a pak pomáhal vydávat časopis. Letos to byl nejlepší výběr studentů  Mezinárodní karneval se mi moc líbil, nejlepší bylo, jak jsme studenty učili zpívat české písničky a pak oni nás učili tancovat jejich typické tance. Bylo fajn, že i učitelé a rodiče se do toho zapojili." (E.K.)

školní rok 2017/2018

Meznárodní trh II.

Pro druhý rok projektu Světová škola si tým zvolil, že bude pokračovat ve stejném tématu jako loni. Cílem opět bylo odstranit předsudky místních občanů vůči cizincům, pokusit se o to, aby si místní obyvatelé uvědomili, že většina lidí na světě má mnoho společných věcí a i když existují nějaké rozdíly v kulturách, tak pořád můžou najít mnoho společného a navzájem se něčím obohatit.

školní rok 2016/2017:

Mezinárodní trh

Cílem místní akce bylo seznámit rodiče našich žáků, ale i obyvatele Fryčovic s jinou než českou kulturou a překonat tak zažité stereotypy a předsudky. Protože ve Fryčovicích nemají obyvatelé moc možností setkat se s cizinci, chtěla se místní škola více touto akcí otevřít světu, aby si žáci i místní lidé mohli uvědomit, že jsou lidé ve všech koutech světa stejní, jen žijí v jiných podmínkách. Také proto, aby neměli jen zkreslené představy o lidech z jiných zemí, které jim podávají média. Během jednoho týdne se žáci od 1. do 9. ročníku seznámili s kulturami zemí formou interaktivních workshopů s rodilými studenty z Taiwanu, Mexika, Jordánska a Číny. Veřejnost se pak 3. 3. 2017 účastnila místní akce s názvem Mezinárodní trh, která byla vyvrcholením celého projektu, kdy se obyvatelé u jednotlivých stanovišť seznámili od žáků a zahraničních studentů o životě v jejich zemích. 

Zpět na školy podle roku získání certifikátu

Zpět na školy podle krajů


KONTAKT PRO ŠKOLY
Varianty
Člověk v tísni, o.p.s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2
www.varianty.cz

Zuzana Daubnerová
zuzana.daubnerova@clovekvtisni.cz
+420 777 761 784
 
ARPOK
U Botanické zahrady 828/4
779 00 Olomouc
www.arpok.cz


Lenka Pánková
lenka.pankova@arpok.cz
+420 737 354 499
 
ADRA
Markova 600/6
158 00 Praha 5
www.adra.cz


Petra Svatková
petra.svatkova@adra.cz
+420 734 350 031

KONTAKT PRO MÉDIA
Jitka Holasová
jitka.holasova@clovekvtisni.cz
+420 723 717 944
Máte připomínky k webu?
Napište nám!

ČR pomáhá Člověk v tísni Varianty Arpok Multikulturní centrum Praha


©2022 Člověk v tísni o.p.s., web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM