Zvonkový průvod městem Příbor (ZŠ Gaudi)

Příběh světové školy Základní škola a mateřská škola Gaudi, s.r.o.

Svoboda je jednou ze základních hodnot  školy. Tématu se škola věnovala ve více rovinách a postupně vznikl nápad zabývat se Tibetem, jeho anexí Čínou. Zjistili, že se v Příboře, kde škola sídlí, nevyvěšuje tibetská vlajka 10. března, protože to neschválilo zastupitelstvo ani žádným jiným způsobem se na Tibet v Příboře neupozorňovalo. Oproti tomu např. v sousední Kopřivnici se tradičně už min. 15 let pořádá každý rok zvonkový průvod městem i se vyvěšuje na úřadě vlajka.

V den mezinárodního dne Vlajky pro Tibet – 10. března – uspořádala škola v dopoledních hodinách Zvonkový průvod městem, na který pozvali ostatní školy ve městě. Následně uspořádali happening v místní restauraci.

Realizace částí místní akce probíhala následovně:

• 10. března – dopoledne zvonkový průvod Příborem – připojila se jedna třída ze ZŠ Jičínská a několik místních obyvatel. Průvod prošel centrem města, děti měly vlaječky, zvonečky, tibetské mísy, vonné tyčinky, na náměstí jsme zpívali píseň od J. Lenona – Imagine. K akci se připojil starosta i místostarosta města Příbora. Akci natáčela místní televize.
  • 10. března – odpoledne/večer – happening byl realizován ve spolupráci s místní restaurací. Již týden před akcí do prostoru restaurace Pappa Loca instalovali výstavu o Tibetu spolu s pozvánkou na happening.  Součástí happeningu bylo: hudební vystoupení školní kapely, obchůdek na podporu Tibetu, ochutnávka tibetského čaje či zvukové nahrávky. Akce měla vysokou návštěvnost a pozitivní ohlasy. Místní televize zde opět natáčela a vznikla následně reportáž.
  • Duben – hraní na tibetské mísy pro seniory v Domově seniorů Příbor – příprava, diskuze s dětmi před, realizace programu – termín byl posunut z důvodu Covidové situace. Senioři byli nadšení, zvuk tibetské mísy slyšeli poprvé a poslechli si povídání o světové škole a aktivitě dětí.

Dálší příbehy škol

Zuzana Daubnerová
zuzana.daubnerova@clovekvtisni.cz

Lenka Pánková