Z dobré praxe: Odpovědná spotřeba - práva zvířat a životní prostředí

Příběh světové školy ZÁKLADNÍ ŠKOLA J. V. SLÁDKA ZBIROH

Základní škola Zbiroh je jedním z příkladů aktivní školy zapálené pro věc. Škola se do různých projektů zapojuje již dlouhá léta. Neustále rozšiřuje a zkvalitňuje své aktivity související s globálními tématy. Vzhledem k návaznosti na předchozí aktivity se škola v rámci projektu Světová škola zaměřila na problematiku potravin ve spojení s právy zvířat a životním prostředím.

V rámci školy žáci uskutečnili osvětovou kampaň zaměřenou na problematiku značení potravin právě v souvislosti s právy zvířat a životním prostředím. Žáci zjišťovali, jaký je původ potravin, které konzumujeme, jak dlouho a kudy k nám cestují nebo jaké je značení podmínek chovu u živočišných produktů.

Na základě zjištěných informací žáci vyrobili desítky naučných plakátů o této problematice, z nichž bylo 15 plakátů vybráno a vystaveno ve výkladních skříních místních obchodníků ve Zbirohu. Zástupci studentského týmu Světové školy pak prezentovali své téma a s ním spojenou problematiku veřejnosti na akci MAY DAY v plzeňské zoologické zahradě, kde měli informační stánek.

Závěrečnou akcí celoročního snažení žáků byla prezentace jejich aktivit veřejnosti v kině ve Zbirohu. Mimo jiné byly přečteny reakce výrobců potravin a cukrovinek na dopisy, které jim žáci ze zbirožské školy zaslali. V dopisech se žáci zmiňovali o problematice používání palmového oleje ve výrobcích oslovených firem. Žáci proto byli náležitě hrdí na to, že jim firmy odpověděly a že jejich iniciativa skutečně přispěla k ovlivnění něčeho na první pohled tak vzdáleného, jako je receptura či složení některých výrobků.

Na závěr citace z dopisu určeného zbirožským žákům od marketingového manažera jednoho z výrobců cukrovinek:

Milí studenti, moc mě těší vaše iniciativa. Když vidím tak zapálené mladé lidi, říkám si, že to s naší Českou republikou není ještě tak špatné. Smekám před vámi.

 

Dálší příbehy škol


KONTAKT PRO ŠKOLY
Varianty
Člověk v tísni, o.p.s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2
www.varianty.cz

Zuzana Daubnerová
zuzana.daubnerova@clovekvtisni.cz
+420 731 551 348
 
ARPOK
U Botanické zahrady 828/4
779 00 Olomouc
www.arpok.cz


Lenka Pánková
lenka.pankova@arpok.cz
+420 737 354 499
 
ADRA
Markova 600/6
158 00 Praha 5
www.adra.cz


Petra Svatková
petra.svatkova@adra.cz
+420 734 350 031

KONTAKT PRO MÉDIA
Václav Zeman
vaclav.zeman@clovekvtisni.cz
+420 778 411 275
Máte připomínky k webu?
Napište nám!

Cookies

ČR pomáhá Člověk v tísni Varianty Arpok Multikulturní centrum Praha


©2022 Člověk v tísni o.p.s., web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM