1. ZÁKLADNÍ ŠKOLA SEDLČANY

Mgr. Iveta Reinischová, tel: ,

Mgr. Libor Novotný , tel: ,

www.1zs-sedlcany.cz

Certifikát Světová škola platný od roku 2014. Prodloužen v roce 2018.

Naše škola je výjimečná na první pohled barvou fasády, je totiž modrá.  Je lidská, učitelé a žáci se snaží  být si navzájem  partnery.  Máme zde mnoho příležitostí podílet se na rozvoji školy a projektech.

Naše škola byla dlouhodobě zapojená projektu GRV La Ngonpo, skrze který učitelé s žáky otevřeli možnosti poznávání nejen odlehlých částí světa, ale i jich samotných. Dále se zapojujeme do akcí jako adopce na dálku, sbíráme papír, elektrosběr, byliny. Globální a rozvojová témata probíráme v rámci několika předmětů.

Chceme našim spolužákům i veřejnosti ukázat, že je důležité v dnešní době pracovat s tématy GRV.  Stačí jenom chtít a my chceme!

2013/2014:

téma: Fair trade

Žáci 1. ZŠ Sedlčany se rozhodli rozšířit ve škole a následně pak i v celém městě povědomí o fair-tradu a fair-tradových výrobcích. Zjistili totiž, že ve městě se až na několik výrobků v Čajovně, nedají fair-tradové výrobky koupit. V rámci svých aktivt se proto rozhodli představit žákům celé školy, žákům dalších škol v Sedlčanech i sedlčanské veřejnosti podstatu fair-tradu a vysvětlit jeho hlavní výhody a přínosy. Začali školním obchůdkem, kde podpořili rozšíření sortimentu o několik fair-trade produktů. Na škole pak uspořádali několik osvětových akcí, mimo jiné na Den země prosadili vaření fair-trade čaje ve školní jídelně a pečení buchty z fair-tradového kakaa. Celoroční úsilí žáků vyvrcholilo informačním stánkem na sedlčanském náměstí, kde žáci kolemjdoucím nabízeli zdarma ochutnávku fair-trade čaje a buchty z fair-trade kakaa a přitom si s nimi povídali o tom, co to fair-trade je a proč je vhodné se touto problematikou zabývat.

téma: Plýtvání potravinami

Den Země je každoročně pořádaná školní akce. Toho letos žáci prvního stupně využili a propojili projektový den s tématem plýtvání, které zvolili jako téma Světové školy. Cílem akce bylo zvýšit povědomí o problematice plýtvání mezi žáky, nepřímo byli zapojeni i rodiče a obyvatelé města Sedlčany. Tato celodenní projektová akce se uskutečnila ve škole i z části mimo školu, kde se každá skupina žáků věnovala jedné specifické oblasti plýtvání. Během společného sdílení pak žáci prezentovali ostatním, co zjistili o plýtvání v dané oblasti. Cenné je, že do projektu se zapojili spolupracující organizace jako například místní knihovna, nebo zdravotnické centrum. Do projektu se pak v návaznosti na výsledky z prvního stupně zapojili i žáci druhého stupně, kteří se více zaměřili na přímé globální souvislosti plýtvání a udržitelné spotřeby.

Michaela Vyležíková
michaela.vylezikova@mkc.cz