SPŠ Rakovník

Jan Jirátko, tel: ,

www.spsrakovnik.cz

Certifikát Světová škola platný od roku 2013, prodloužen v roce 2015

Výhodou naší školy jsou nejspíš přátelské, vstřícné vztahy mezi námi a většinou vyučujících. I když jsou přísní a nároční z hlediska našich znalostí a dovedností, můžeme za nimi přijít i se soukromými starostmi a vždy se najde řešení. Za přednost považujeme i možnost využívat nové poznatky v zájmových kroužcích a mnoha soutěžích (soutěž v mechatronice, robosoutěž, modelování ve 3D, stavíme elektromobil již druhé generace). Naše škola je také centrem dalšího vzdělávání pro pracovníky Procter&Gambell, úřadů práce – rekvalifikace, různé projekty EU.

GRV máme zařazeno do ŠVP převážně do odborných předmětů, občanské výchovy, ekologie, dějepisu, matematiky, ekonomiky. Jako technici se musíme zajímat o vývoj vědy, nových technologií, jejich dopady na životní prostředí, možnosti a potřeby trhu nejenom v ČR, ale také v zahraničí. S tím souvisí i náš zájem o způsob života lidí v jiných zemích. Proto se zúčastňujeme také exkurzí do BMW v Německu, do elektráren např. Prunéřov, místních strojírenských podniků, besed s pracovníky ČEZ, povodí apod. Škola organizuje besedy s pamětníky, promítá filmy Příběhy bezpráví v rámci projektu Jeden svět na školách, Stereotýpek v nás, o soužití různých národností apod. Pomáhali jsme při sbírkách ADRy, Světlušky a dalších. Čtvrťáci počítali ekostopu školy a připravili pro ředitele návrhy na její snížení.

Není nám lhostejné, jak náš životní styl ovlivňuje druhé lidi. Chceme se dozvědět víc, co můžeme sami u sebe změnit a jaký to bude mít další pozitivní dopad. Nové informace si nechceme nechat pro sebe, ale chceme je sdílet se spolužáky a s veřejností. Rádi bychom navázali trvalejší vztah s konkrétní školou v rozvojové zemi, poznali jejich život, tradice, problémy a radosti a konkrétně pomohli podle svých sil a možností.

Víme, že nezachráníme svět. Ale každý můžeme změnit něco v sobě. A to jenom tehdy, pokud máme dostatek informací, abychom se mohli svobodně rozhodovat. Nebojme se být „jiní“ a pomáhejme.

Michaela Vyležíková
michaela.vylezikova@mkc.cz