SZŠ Brno, Jaselská, příspěvková organizace

Jaselská 7, Brno, 602 00

Iva Lambová, tel: ,

PhDr. Jarmila Kelnarová, PhD. , tel: ,

Certifikát Světová škola platný od roku 2018.

Naše škola je výjimečná svojí historií, budova školy slouží vzdělávacím  účelům od roku 1897. Jako střední zdravotnická škola oslaví v roce 2018 již 70. let od svého založení. Své jméno si vydobyla odborností a aktivní prezentací školy. Vychovává studenty    ke smysluplné práci, která bude vždy potřeba nezávisle na národnosti, věku a sociálním zařazení.

Globální témata zpracováváme ve formě odborných přednášek, realizujeme výstavy, nástěnky, besedy. Problematiku zařazujeme přímo do vyučovacích jednotek v rámci předmětů biologie, chemie, výchovy ke zdraví, ošetřovatelství, somatologie, psychologie, první pomoci i během odborné praxe v předmětu ošetřování nemocných. Účastníme se projektů pořádaných sdruženími  Duha, Lipka, expozice Vidacentrum. Naši žáci zpracovávají daná témata ve své maturitní práci v oboru Zdravotnické lyceum.

O titul Světová škola se ucházíme proto, abychom  zvýšili povědomí o globálních problémech u našich žáků a u široké veřejnosti našeho města Brna. Rádi bychom aktivizovali žáky k zodpovědnému jednání ve spojitosti s globálními problémy světa. Našim cílem je změnit myšlení žáků naší školy a lidí v Brně a tím i jejich způsob života ve prospěch všech.

2017/18

Všechny cesty ke zdraví

Celoroční projekt vycházel z 3. cíle udržitelného rozvoje (SDG´s) – Zdraví a kvalitní život, tj. zajistit zdravý život a zvyšovat jeho kvalitu pro všechny v jakémkoli věku. Cílem akce bylo změnit nesprávné návyky a podpořit zdravý životní styl dětí i ostatních obyvatel Brna. V parku na Obilním trhu žáci připravili šest stanovišť, která měla veřejnost oslovit v otázkách zdravého životního stylu u nás, ale i v oblasti porovnání dostupnosti zdravotnické péče u nás a v rozvíjejících se zemích. Kromě aktivního kondičního cvičení a relaxace si žáci připravili informativní výstupy k tématům: skladba zdravých  potravin včetně vzorků, nezdravé vlivy na organizmus a dvě  stanoviště byla zaměřena na globální problematiku chudoby a podvýživy, kvality ovzduší, dostupnosti zdrojů vody atd. Veřejnosti žáci přiblížili světové organizace, které se globálním problémům věnují, např. Lékaři bez hranic nebo UNICEF.

Daniela Bartáková
daniela.bartakova@mkc.cz