Gymnázium, Frýdlant, Mládeže 884, příspěvková organizace

Tomáš Lengál, tel: ,

Alena Hlávková , tel: ,

www.gymfry.net

Certifikát Světová škola platný od roku 2018.

Naše škola je jediným gymnáziem ve Frýdlantském výběžku, na regionální úrovni je proto významnou vzdělávací institucí. Jde o malou školu, jíž charakterizují užší vazby mezi žáky či pedagogy, než bývá zvykem ve velkých školách podobného typu. Podstatnou složkou vzdělávacího a výchovného procesu, probíhajícího na naší škole, je prohlubování vztahu k místu, kde žijeme.

S globálními a rozvojovými tématy pracujeme zejména v hodinách občanské výchovy a základů společenských věd. Účastníme se mnohých přednášek či projektů týkajících se globálních a rozvojových témat, popř. je sami iniciujeme a organizujeme (Commenius, beseda s humanitárními pracovníky, filmový klub Jednoho světa…).

Naše škole je sice malá vzrůstem, ale velká srdcem. Svět kolem nás nám není lhostejný a upřednostňujeme aktivní přístup našich žáků k svému okolí. Jsme přesvědčeni, že pro zlepšení světa není třeba jen velkých politických rozhodnutí, ale zejména drobných kroků kultivujících veřejný prostor.

Boříme bariéry aneb spolu to jde líp

Cílem projektu bylo přispět k začlenění lidí s handicapem do společnosti. Během celého projektu studenti uspořádali několik workshopů na gymnáziu a na základních školách na Frýdlantsku, kterých se vždy zúčastnili handicapovaní hosté, a společně se snažili zábavnou formou propojit tyto dva světy. Aby se osvěta týkala nejen žáků, ale i širší veřejnosti, uspořádali závěrečnou akci pro veřejnost - dopoledne charitativní běh a odpoledne setkání s handicapovanými. Běhu v délce 1 km se zúčastnilo 163 běžců, mezi nimi i vozíčkáři a spousta dětí. Odpoledne dostali návštěvníci možnost vyzkoušet si pomůcky pro handicapované a něco si vyrobit v terapeutických dílnách.

Daniela Bartáková
daniela.bartakova@mkc.cz